"המונח 'מערב י-ם' - טעות טכנית בלבד"

לאחר איומם של השרים מירי רגב ויריב לוין בדבר ביטול מירוץ האופניים היוקרתי, ה'ג'ירו דה-איטליה' בישראל, בהנהלת המירוץ מתנצלים

נרי וייס , י"ב בכסלו תשע"ח

רגב ולוין על האופניים
רגב ולוין על האופניים
צילום: אלי סבתי

חומרים טכניים בלבד. כך הגדירו בהנהלת מירוץ ג'ירו ד'איטליה את המונח שהופיע אמש בהצגת המסלולים בישראל - "מערב ירושלים".

כזכור, אמש באירוע החשיפה הבינלאומי של מקטעי מירוץ האופניים היוקרתי ששודר ברחבי העולם כולו בשידור חי, נכתב כי המירוץ שייצא לראשונה בהיסטוריה מחוץ לגבולות אירופה ויגיע לראשונה לישראל, יוזנק בשלושה מסלולים שונים - חיפה עד תל אביב, ירושלים ובאר שבע-אילת.

על השקופית של המסלול בירושלים נכתב כי המירוץ יוזנק ב"מערב ירושלים", דבר שעורר את זעמם של שרת התרבות והספורט מירי רגב וכן של שר התיירות יריב לוין, להם חלק מרכזי בהבאת המירוץ היוקרתי לראשונה בהיסטוריה לישראל.

לאחר איומם של השניים כי יבטלו את קיום המירוץ בישראל אם מארגני התחרות לא יתנצלו על ההתבטאות השערורייתית, היום הוציאה הנהלת המירוץ הבהרה.

בהודעה שהפיצה 'RCS SPORT' שמארגנת את המירוץ היוקרתי נכתב, כי במהלך הצגת תוואי המסלולים אתמול, נעשה שימוש בחומרים טכניים המכילים את המונח "מערב ירושלים" לאור כך שהמירוץ יתרחש לוגיסטית בחלק זה של העיר. עוד כתבו בהודעתם מארגני המירוץ, כי "השימוש במינוח זה שהיה נטול משמעות פוליטית הוסר מכל החומרים העוסקים בג'ירו ד'איטליה".

השרים, יריב לוין ומירי רגב הגיבו על הודעת הנהלת המירוץ כשאמרו, "אנו שמחים על החלטתם המהירה של מארגני המירוץ בעקבות הפניה שלנו, על הסרת הכיתוב 'מערב ירושלים' מהפרסומים הרשמיים של מארגני המירוץ ומברכים על הסיכום בין מנכ"ל משרד התרבות והספורט עו"ד יוסי שרעבי להנהלת הג'ירו, לפיו הנהלת הג'ירו ומארגני הטור יגיעו לישראל בימים הקרובים לתיאום המסלול כדי להבטיח כי המירוץ ייצא כמתוכנן ממגדל דוד ושער יפו ומשם לרחבי ירושלים".

נשיא הכבוד של ה"ביג סטארט" ג'ירו ד'איטליה סילבן אדמס, התייחס אף הוא למה שקרה כשאמר, "הופעתנו ונפגענו מאוד אתמול מההתייחסות לבירה של ישראל כ'מערב ירושלים' בהצגתם הרשמית של מסלולי ג'ירו ד'איטליה 2018. כנשיא הכבוד של ה'ביג סטארט' הבהרתי לשותפנו האיטלקיים שהתייחסות זו אינה מקובלת, בדיוק כמו שאין 'מערב רומא' או 'מערב פריס', אין עיר בשם 'מערב ירושלים'".

עוד אמר אדמס, "אני מודה לראשי הג'ירו על הירתמותם המהירה לתיקון המצב וכך שהסירו עתה כל התייחסות מוטעית והתחייבו כי הדבר לא יחזור על עצמו. כולנו מתרגשים מאירוח גאלת הפתיחה והמקטע הראשון של המרוץ ה-101 ההיסטורי בבירת ישראל ירושלים. יחד עם שני המקטעים הנוספים מיליארד אנשים בעולם יחשפו לארצנו היפה מחיפה ועד אילת. אנו מצפים לעבוד יחדיו בהגעת המרוץ ארצה ולירושלים והעברת מסר של שלום ודו קיום בכל העולם."

דניאל בנעים מייסד ומנכ״ל קבוצת קומטק שמפיקה את המרוץ בישראל: "אני מאוד שמח שיושרו ההדורים על בסיס המסלולים שהצגנו באירוע השקת הג'ירו בישראל בספטמבר ושכולנו חוזרים לעבוד במרץ לטובת האירוע הספורטיבי החשוב הזה, אירוע שאין לו כל נגיעה לפוליטיקה".

"בשבועות הקרובים תגיע משלחת מיוחדת של הנהלת הג'ירו ותיפגש עם השרים הרלוונטיים וראשי הג'ירו בישראל במטרה לחזק את שיתוף הפעולה בין הגורמים ולתאם קיומם של אירועים שונים ברחבי הארץ ובפרט בעיר ירושלים".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il