ניסיון לינץ' בשומרון
''הערבים איימו לשחוט אותנו''

אביצור ליבמן (13) שניצל מניסיון הלינץ' משחזר את רגעי האימה. "הם צעקו בערבית, זרקו אבנים וריססו גז פלפל, חשבנו שירצחו אותנו".

יוני קמפינסקי , י"ב בכסלו תשע"ח

אביצור ליבמן
אביצור ליבמן
צילום: יוני קמפינסקי

אביצור ליבמן בן ה-13 שהשתתף היום (חמישי) בטיול בר המצווה בשומרון, סיפר כיצד הותקפו הוא, חבריו ובני משפחתו, על ידי ערבים שהחלו ליידות לעברם אבנים.

"התחלנו את הטיול ממגדלים לקידה ובאמצע הטיול אחרי שעקפנו את הכפר קוצרא והיינו די רחוקים מקוצרא, הסתכלנו על מערה כלשהי", שיחזר ליבמן. ''התחילו לזרוק עלינו אבנים, היו לנו שני מלווים עם נשק, אחד עם אקדח ואחד עם M-16, נכנסנו לתוך המערה''.

המלווה החמוש ב-M16 ניסה להרחיק את הערבים והמלווה שהיה חמוש באקדח נשאר במערה במטרה להגן על יתר חברי הקבוצה.

"בינתיים הערבים המשיכו לזרוק אבנים והמלווה לא הצליח להרחיק את הערבים וירד לכביש להראות לחיילים איפה היינו''.

בשלב זה הערבים הקיפו את הכניסה למערה, ''הם אמרו למלווה עם האקדח לשים את האקדח בנרתיק ואז ישחררו אותנו. הוא שם את האקדח בנרתיק וערבי בא וחטף לו את האקדח ואיימו עלינו עם האקדח", סיפר הילד בבכי.

אחרי שחטפו את האקדח התחילו הערבים לזרוק אבנים לתוך המערה, ''איימו עלינו עם האקדח ואמרו לנו להביא את הפלאפונים ואחרי זה זרקו למלווה אבן לראש והוא נפצע וירד לו המון דם. הם התחילו לצעוק עלינו, אמרו שהם הולכים לשחוט אותנו ואמרו שכמו שהם חטפו כבר מלווה אחד הם הולכים לחטוף את כולנו.

''בינתיים התקשרנו לצבא והיינו באמצע לדבר עם המוקד, חטפו למלווה את הפלאפון עם איומי אקדח וגם את כל התיקים'', שיחזר אביצור.

בתוך המערה היו עשרים ילדים, ''זרקו עלינו אבנים, פגעו לנו ברגליים, ריססו עלינו גז פלפל ואחרי שעה וחצי חיילים הגיעו. חשבנו שהמלווה נהרג ושהולכים לרצוח אותנו.

''הם אמרו שכל מי שמעל גיל 18 ישחטו אותו, ושהילדים הולכים לחטוף. כל הילדים התחילו לבכות ולהגיד שמע ישראל. לא הסכימו לנו לדבר ולצעוק, כל הזמן צעקו בערבית, זרקו אבנים, ריססו גז פלפל ורק אחרי שעה וחצי כמה חיילים הגיעו ושמרו לנו על הפתח ואחרי זה הוציאו אותנו לוואדי", תיאר אביצור.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן דורש להקים צוות חקירה מיוחד כדי לתפוס ולהביא לדין את כל הפורעים שניסו לבצע לינץ' בילדים שהשתתפו בטיול הבר מצווה.

"צר לי שזה המצב כשקבוצת תלמידים מבקשת לסייר באזור. אני מחזק את ידי המלווים שגילו תושייה והגנו על חיי התלמידים בפעולה נחושה מול הפורעים", אמר דגן.