מצדיעים לעולים מארצות ערב ואיראן

השרה גמליאל מובילה עבודת מטה בינלאומית לאומדן והערכת שווי הרכוש היהודי שנותר בארצות ערב ואיראן, במטרה למצות את זכויות העולים.

עדו בן פורת , י"ב בכסלו תשע"ח

גילה גמליאל
גילה גמליאל
צילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי

המשרד לשוויון חברתי קיים הערב (חמישי) בבנייני האומה את האירוע המרכזי לציון היציאה של היהודים מארצות ערב ומאיראן.

באירוע, אליו הגיעו 3,000 בני אדם מכל רחבי הארץ, הופיעו מיטב האמנים יוצאי ארצות המזרח - מירי מסיקה, אביב אלוש, ריף כהן, איתי לוי, עופר לוי, אביהו מדינה, דקלון ועוד.

האירוע נפתח בעמידת יזכור מרגשת לזכר הקהילות היהודיות מאיראן, אלג'יריה, לבנון, לוב, מרוקו, מצרים, סוריה, עיראק, תוניסיה ותימן ובהם הרוגי מלכות שמסרו נפשם על העלייה, קרבנות הפוגרומים ושאר היהודים שלא שרדו את מסעות העלייה ארצה.

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, שיזמה את האירוע, חשפה בנאומה כי בחודשים האחרונים היא מובילה עבודת מטה בינלאומית לאומדן והערכת שווי הרכוש היהודי שנותר בארצות ערב ואיראן. ''כבר בחודשים הקרובים נוכל לדבר על מספרים, ומתוך כך גם לגבש מתווה פעולה למיצוי זכויות יהודי ארצות ערב ואיראן על רכושם", הצהירה גמליאל.

עוד הצהירה השרה כי המיזם הלאומי לתיעוד מורשת יהודי המזרח באמצעות גביית עדויות מצלמות מאזרחים ותיקים, יוצאי ארצות ערב ואיראן, יורחב גם לקהילות היהודיות מקוצ'ין, אתיופיה, הבלקן, היהדות ההררית ובני המנשה.

יצוין כי הבוקר חתמה השרה גמליאל על הסכם שיתוף פעולה עם קרן השואה של סטיבן ספילברג, ולפיו הקרן תשמש כגורם המקצועי שינחה את עבודת הממשלה בקיומו של המיזם לתיעוד מורשת יהודי המזרח.