צה"ל: הטיול לא קיבל את אישור הצבא

תחקיר ראשוני מאירוע הירי בשומרון מעלה כי קבוצת המטיילים טיילה באזור ללא אישור.

קובי פינקלר , י"ג בכסלו תשע"ח

הילדים שחולצו
הילדים שחולצו
צילום: ללא

צה"ל חוקר את ניסון הלינץ' אתמול בשומרון. מתחקור ראשוני של האירוע שבוצע על ידי מח״ט שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית עולה כי מדובר בטיול שכלל כעשרים נערים ושני מבוגרים.

כאשר הקבוצה התקרבה לכפר קוצרה הותקפו המטיילים על ידי מיידי אבנים. במקום בוצע ירי שפגע באחד הפלסטינים. אחד המבוגרים דיווח על האירוע למח״ט שומרון שהחל בנסיעה למקום באופן מידי והקפיץ כוחות נוספים למקום.

מצה"ל נמסר כי בשל קושי לאתר את המקום המדויק של המטיילים, הגיע למקום מח״ט שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית, תוך כ-20 דקות ואבטח את המטיילים עד להגעת כוחות צבא נוספים שחלצו אותם מהמקום ופעלו לסיום הפרת הסדר באמצעים לפיזור הפגנות.

שניים מהמטיילים נפצעו באורח קל מזריקות האבנים ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בילינסון. אחד מהפלסטינים שנפצעו טופל רפואית על ידי כוחות רפואה צבאיים ולאחר נסיונות החייאה נקבע מותו. נבדקת טענה לפיה פלסטיני נוסף נפצע ברגלו ופונה על ידי סהר אדום לבית חולים בשכם.

עוד עלה בתחקור שלא התקבל אישור מצה״ל לבצע את הטיול וזאת בניגוד לנוהל. "בהתאם להערכת המצב בחטיבה, קיום טיולים במקום זה מצריך אבטחה של כוחות ביטחון. בצה״ל קיים מנגנון תיאום טיולים המאפשר לכלל המטיילים לשהות באופן בטוח באזור המחייב היערכות ביטחונית".