"מחדל והפקרת יהודים"

עו"ד איתמר בן גביר זועם על התנהלות הצבא בפרשת ניסיון הלינץ' בשומרון, "הצבא והמשטרה ממשיכים להתנהל ברשלנות סביב האירוע".

עוזי ברוך , י"ד בכסלו תשע"ח

הילדים שחולצו
הילדים שחולצו
צילום: ללאטוען....

עו"ד איתמר בן גביר מותח הערב (מוצאי שבת) ביקורת חריפה על תפקוד הצבא והמשטרה בפרשת ניסיון הלינץ' בטיול הצעירים ביום חמישי סמוך ליישוב מגדלים.

בן גביר תוקף את גורמי הצבא שטענו לפני כניסת השבת כי טיול הבר מצווה נערך ללא אישור צה"ל וכי מדובר בחוסר אחריות, כלשונם.

"הצבא והמשטרה שחקרה את ההורים באזהרה חברו להם על מנת לכסות את הכשל ההולך ונמשך ביהודה ושומרון באבטחת המתיישבים וחמור מכך במתן לגיטימציה לפרעות ביהודים", אמר בן גביר.

באשר לצה"ל טוען העורך דין כי מדובר בפשלה, כלשונו, של הקצינים בשטח שהאירוע הסתיים בהרוג אחד וגם הוא כתוצאה של ירי מהגנה עצמית בעוד חיי הילדים היו בסכנה וקצינים בצה"ל במקום לפתוח באש ניהלו משא ומתן עם מחבלים.

"אין שום הסבר מדוע ברגע שהצבא הגיע למקום הוא ניהל משא ומתן עם הפורעים, מי שמאיים על ילדים עם אקדח לא מנהלים איתו משא ומתן אלא יורים בו בין העיניים - זה מחדל והפקר בדם יהודים, העובדה שהילדים לא נרצחו היא נס חנוכה, אבל ההתנהלות של הצבא תוך כדי האירוע ואחריו - זו בושה".

בן גביר גם מעביר ביקורת על העובדה שלא נערך מרדף אחרי המחבלים שיידו אבנים ולאחר הגעת צה"ל הסתפקו החיילים בליווי של הילדים, "אין שום סיבה מדוע הכפר היום לא בסגר, ולא ברור מדוע צה"ל טרם פשט על הכפר" .

גם באשר לחקירת המשטרה תוקף עורך דין בן גביר המתמחה במשפט פלילי את עצם החקירה, "במקום לעצור את מי שחטף אקדח, זרק אבנים, ביקש לרצוח ילדים, במשטרה חוקרים את ההורים המלווים, זו התנהלות נלוזה ביותר ולטעמי הדרישה צריכה להיות שמשטרת שומרון לא תנהל את החקירה: היינו צריכים לשמוע הערב על עשרות מעצרים בכפר קוצרא, מדובר בעשרות אנשים שביקשו לרצוח ילדים, ואין שום מעצר, ושום חקירה רק כלפי הקורבן : משטרת ישראל מאבדת את הצפון".

בסוף דבריו מותח גם ביקורת על כך שהטיול שתוכנן ליום שישי האחרון בוטל לבקשת הצבא , "אני מאוד מעריך את חברי יוסי דגן שעושה רבות ונפלאות בשומרון יש לו זכויות רבות והוא עוד יגיע להנהגת מדינת ישראל, אבל לא מבין מדוע הוא נעתר לבקשת הצבא והמשטרה.

במקום שיטיילו במקום יהודים ונעביר מסר של לא נכנעים לטרור, ראינו באותו מקום ביום שישי מאות ערבים שהמשיכו את ההסתה נגד יהודים בעוד שצה"ל ביקש מראשי ההתיישבות שלא לקיים אירוע ואלה הסכימו: זו השפלה, כניעה ואין שום סיבה לכך. אסור לנו להיכנס למגננה כמתיישבים אלא להפך לדרוש דרישה מפורשת מהצבא והמשטרה ולהפסיק במדיניות הכניעה ולהמשיך לטייל בשטחי ארץ ישראל - אנחנו לא בימי המנדט הבריטי".