עיר חדשה במערב השומרון
בימין מברכים, בשמאל תוקפים

במחנה הלאומי מברכים על המלצת ועדת משרד הפנים להקים עיר חדשה בשומרון. "רגע חשוב למדינת ישראל".

עדו בן פורת , י"ד בכסלו תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

תגובות נלהבות בימין להמלצת הוועדה של משרד הפנים להקים עיר חדשה במערב השומרון באמצעות איחוד ארבע רשויות: אורנית, שערי תקווה, אלקנה ועץ אפרים.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) אמר כי "הכרזה על הקמת עיר בשומרון תהיה יום חג להתיישבות ולמחנה הלאומי. לא ניתן להפריז בחשיבות הצעד הזה להתפתחות ההתיישבות ובכך למדינת ישראל''.

לדברי אלקין, הקמת עיר נוספת בשומרון תחזק את מעמד ההתיישבות ביהודה ושומרון ומקדמת אסטרטגית את מפעל ההתיישבות. ''היום הזה ייזכר כיום בו השר אריה דרעי עשה צעד משמעותי למען חזון ההתיישבות והמחנה הלאומי ואני קורא לשר דרעי לאמץ את המלצות הועדה ולהניע בפועל את ההכרזה על הקמת העיר החדשה בשומרון".

שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) שלח את ברכתו ואמר "אני שמח שהשר אריה דרעי, שר הפנים, לקח על עצמו את הפרויקט הזה. יש חשיבות עצומה דווקא בעיתוי הזה בהקמת עיר חדשה בשומרון. זה רגע גדול וחשוב למדינת ישראל ולהתיישבות כולה".

אלו מצטרפים ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שאמר ''אני מאוד שמח על ההמלצה להקים עיר חדשה בשומרון, אין שנה מתאימה מזו - 70 שנה למדינת ישראל. 20 שנה לא נבנתה עיר חדשה ביו"ש. הדבר הזה ימשוך גם זוגות צעירים, גם משפרי דיור וגם יהיה סמל להמשך ההתיישבות שלנו ביהודה ושומרון״.

''אני סמוך ובטוח ששר הפנים, אריה דרעי, יאמץ את ההמלצות וכולנו נוכל לשמוח בשמחת התושבים", הוסיף אדלשטיין.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) מסרה בתגובה להמלצת ועדת משרד הפנים, "איחוד 4 הישובים בשומרון והפיכתם לעיר הוא צעד נכון ומתבקש, והוא אמירה משמעותית וברורה לעולם: ההתיישבות מתחזקת ומתעצמת. יש פה השקעה תקציבית עצומה של משרד האוצר במהלך, ובאותה מידה זהו צעד שיחסוך כסף למדינה מחד ומאידך יחזק את יהודה ושומרון.

"כל עיר נוספת ביו"ש היא תוספת כוח חשובה. השר אריה דרעי ראוי לכל שבח על הצעד החשוב הזה ואני קוראת לו לחתום על הקמת העיר ולחזק את ההתיישבות", הוסיפה חוטובלי.

בשמאל הקיצוני מגנים את המהלך. ארגון השמאל הקיצוני ''עדאללה'' מסר כי "הרחבת תחומי השיפוט של היישובים המדוברים בבקשה זו כמוה כלקיחת נכסים של האוכלוסייה המקומית המוגנת על-ידי אמנת ז'נבה ודינים בינלאומיים נוספים".

יריב אופנהיימר, לשעבר מזכ''ל ארגון ''שלום עכשיו'', אמר לערוץ 7 כי מדובר ב״קומבינה פוליטית שנועדה להפוך ארבע התנחלויות קטנות לגוש אחד, הכל במטרה לסכל את הסיכוי לפתרון מדיני מול הפלסטינים״.