חקירה על משחק "התופסת" בתאי הגזים

שר הפנים הפולני הורה לתביעה המקומית לפתוח בחקירה סביב סרטון הוידאו של "משחק התופסת" שצולם בתאי הגזים במחנה הריכוז שטוטהוף

ניסן צור , י"ד בכסלו תשע"ח

Auschwitz
Auschwitz
צילום: אייסטוק

בעקבות הסערה סביב הסרטון המציג חבורת אנשים משחקים "תופסת" ללא בגדים שצולם בתאי הגזים של מחנה הריכוז "שטוטהוף" בצפון פולין, שר הפנים הפולני מריוש בלשצ'אק הורה לתביעה המקומית לפתוח בחקירה על מנת לבדוק האם בוצעה עבירה פלילית.

ארגונים יהודיים זעמו בימים האחרונים ודרשו מממשלת פולין הסברים, לאחר שהתברר כי סרטון ה"תופסת" שהציג חבורת "אסירים באושוויץ" משחקים ללא בגדים בתא הגזים, צולם על ידי קבוצת אמנים פולניים בתוך תאי הגזים של מחנה הריכוז שטוטהוף.

הארגונים היהודיים דרשו הסברים כיצד הורשו האמנים הפולניים לצלם את סרטון הוידאו, שהוצג במוזיאון לאמנות עכשווית בקרקוב, בתוך תא הגזים בו נרצחו יהודים רבים. "אנו דורשים לדעת האם האמנים קיבלו אישור ממנהלי שטוטהוף לצלם את הסרטון הזה, מהם הכללים להתנהגות נאותה באתר וכיצד הם נאכפים, והאם מתקיימת חקירה סביב נסיבות צילום הסרטון" נכתב במכתב ששלח מרכז ויזנטל לנשיא פולין אנדז'יי דודא.

שר הפנים הפולני הודיע ביום שישי כי הורה לפתוח בחקירה סביב המקרה, על מנת לברר האם הצילום בוצע ללא ידיעתה של הנהלת מחנה "שטוטהוף" או באישורה. "אנו רואים בסרטון עלבון לזכרם של קורבנות מחנה הריכוז שטוטהוף, שאיבדו את חייהם בתאי הגזים" נמסר בהודעת משרד הפנים הפולני.

מנהל המוזיאון במחנה שטוטהוף כיום, פיוטר טרנובקסי, קרא ביום שישי "להרוס את הסרטון" שצולם בתאי הגזים. "קודמתי בתפקיד אישרה את צילום הסרטון על סמך תסריט שלא כלל חלק מהאירועים שצולמו בסופו של דבר. לאחר שהבינה כי צולמו אלמנטים שלא הופיעו בתסריט, היא ביטלה את האישור" אמר טרנובסקי, למרות זאת, הסרטון הופץ ועורר זעם רב.