מכיניסטים מעין גדי עשו שבת במרכז הרב

חניכי שלוחת הבנים של מכינת "מלח הארץ" מעין גדי התארחו במהלך השבת האחרונה בישיבת מרכז הרב בירושלים. "מפגש חי עם הישיבה ועם השבת"

יוני קמפינסקי , ט"ו בכסלו תשע"ח

תלמידי "מלח הארץ" ותלמידי "מרכז הרב" במוצאי שבת
תלמידי "מלח הארץ" ותלמידי "מרכז הרב" במוצאי שבת
צילום: מלח הארץ

המכיניסטים מעין גדי בשבת עם המרכזניקים

חניכי שלוחת הבנים של מכינת "מלח הארץ" מעין גדי התארחו במהלך השבת האחרונה בישיבת מרכז הרב בירושלים.

תלמידי מכינת "מלח הארץ" מגיעים מקשת רחבה של מגזרים בישראל. "יש אצלנו דתיים, חילונים, עולים, ותיקים, עירונים, מושבניקים" מספר ירון יצחק, מנהל שלוחת הבנים, "יש אצלנו תלמידים מכל שכבות האוכלוסייה וכולם מבקשים לעבור יחד שנה מעצימה המתמקדת מצד אחד בעבודה פנימית ומצד שני בהיכרות עם החברה הישראלית".

לפני שנה, נוצר קשר עם ישיבת מרכז הרב. "יש משהו מאד דומה ומאד שונה בין שתי המסגרות", מספר יצחק, "הן המכינה והן מרכז הרב יכולים לתאר את עצמם כחבורת נערים המבקשים לעבור לימוד מעמיק ומשמעותי על מנת לקיים חברה ישראלית טובה ומוסרית יותר. מצד שני מרכז הרב מכוונת את הנערים לדרך חיים מאד מסויימת ואילו במכינה עיקר המשקל הוא על הבירור הפנימי".

"זו השנה השניה שבה אנו זוכים לקיים את המפגש המופלא הזה שבין ישיבת מרכז הרב ובין תלמידי המכינה הקדם צבאית "מלח הארץ" בעין גדי", אומר לערוץ 7 הרב אופיר פריד ר"מ ובוגר מרכז הרב, "מפגש שאיננו דבר מובן מאליו בשיח הציבורי העכשווי, אך כל כך נצרך וכל כך מתבקש".

משתתפי השבת מספרים על הכנסת אורחים מרשימה בישיבה. האירוח כלל סיור בבית הרב קוק, תפילות שבת משותפות לכל התלמידים, שתי סעודות בישיבה, סעודת שבת בבתי אברכים של הישיבה ו"עונגי שבת" בבתי הרבנים.

"קיימנו מפגש חי עם הישיבה ועם השבת", אומר הרב פריד, "לא דרך כותרות בעיתונים ותמונות של הפגנות, אלא מבפנים, לחוות את החוויה".

ירון יצחק מדגיש שבתוך תהליך הבירור במכינה החניכים חייבים להתנקות מדעות קדומות בהן החזיקו טרם הגעתם למכינה וחלק מהעניין הוא מפגשים עם אוכלוסיות ומגזרים שעד אותו זמן הם רק שמעו עליהם. "מהבחינה הזו הביקור במרכז הרב מרגש אותנו מאד. התחושה העיקרית בביקור הזה הוא קירוב לבבות. הן החניכים והן תלמידי הישיבה יוצאים ממנו מופתעים מתחושת הקירבה שנוצרה במהלך השבת".

הרב פריד מספר בהתרגשות על החוויה: "הסתכלתי מהצד במהלך סעודת השבת המשותפת וראיתי את המראה האדיר הזה. שורות שורות של שולחנות שבת מלאים בבחורי ישיבה "מרכזניקים" יושבים יחד בערבוב מופלא עם צעירים חילוניים מרחבי הארץ משוחחים ושרים ועל פניהם שפוכה אורה מיוחדת. התרגשות ושמחה של אחים שנפגשים. בפשטות. בלי מסכים. גאולה".

לסיכום הדברים מצטט ירון יצחק את דברי הראי"ה קוק: "הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חכמה". "ובתקופה זו אנו מרחיבים ואומרים", מוסיף יצחק, "אינם קובלים על הפילוג אלא מוסיפים אחדות".

"כדברי הנביא יחזקאל", מסכם הרב פריד, "ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם והסרתי את לב האבן מבשרכם ונתתי לכם לב בשר" במהרה בימינו".