יועץ טראמפ שיקר לגבי ההצבעה על ישראל

היועץ לשעבר של הנשיא טראמפ, מייקל פלין, שיקר לגבי מאמציו למנוע את ההצבעה האנטי-ישראלית באו"ם.

גיא כהן , ט"ו בכסלו תשע"ח

מועצת הביטחון. ארכיון
מועצת הביטחון. ארכיון
רויטרס

אחד משני השקרים שבהם הודה היועץ לשעבר לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, מייקל פלין, נגע למאמציו למנוע את ההצבעה האנטי-ישראלית באו"ם בסוף דצמבר.

במסגרת מאמצים אלו, ביקש פלין משגריר רוסיה בארה"ב, סרגיי קיסליאק, לעכב את ההצבעה על ההחלטה לגנות את מדיניות ההתיישבות של ישראל.

הוא שיקר ל-FBI כאשר הכחיש, בעת שנחקר ע"י סוכני ה-FBI בינואר, שקיים מגעים עם רוסיה בנושא זה ואחרים.

במקביל לשיחה עם קיסליאק, פנה פלין למשלחות האו"ם של אורוגווי ומלזיה והשתדל אצלם לגבי ההצבעה נגד ישראל. יועץ בכיר אחר של הנשיא, ג'ארד קושנר, שוחח עם שגריר בריטניה. המאמצים נכשלו, וב-23 בדצמבר הצביעה מועצת הביטחון 14-1 נגד ישראל, וארה"ב – שהיתה עדיין תחת ממשל אובמה – לא הטילה וטו.

השקר השני בו הודה פלין ביום שישי נגע לכך ששוחח עם קיסליאק ב-29 בדצמבר וביקש מרוסיה שלא לנקוט בצעדי תגמול על הסנקציות שהטיל ממשל אובמה על רוסיה, בגין התערבות בבחירות של ארה"ב. מאמץ זה צלח, כנראה, ובכל מקרה, רוסיה אכן לא נקטה צעדי תגובה.

למומחים לא ברור מדוע פלין שיקר. אמנם קיימים חוקים נגד ניהול מדיניות חוץ ללא ידיעת הממשל הקיים, אבל ממשלים קודמים התעלמו מחוקים אלה, לעתים בגלוי.

פלין פוטר לאחר שבועות בודדים כיועץ לביטחון לאומי, לאחר שהתברר ששיקר לסגן הנשיא, מייק פנס, לגבי מגעיו עם קיסליאק. כעת ייתכן שהתובע המיוחד החוקר את קשרי ממשל טראמפ עם רוסיה עשה עמו עיסקה, במסגרתה יפליל בכיר בצוות של טראמפ במגעים לא חוקיים עם רוסיה.