ארה"ב תכיר בירושלים?
אבו מאזן נאבק נגד טראמפ

יו"ר הרש"פ מאיים כי הכרה אמריקנית בירושלים תגדע סופית את התהליך המדיני עם ישראל. מנהיגים ערבים לא משתפים פעולה עם אבו מאזן.

ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ח

טראמפ
טראמפ
Reuters

יושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבן מאזן, מנהל בימים האחרונים מאבק בכוונתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירתה הרשמית של מדינת ישראל.

מדובר בצעד פרו-ישראלי שעד כה נמנעו נשיאי ארה"ב מלנקוט בו.

מחר (שני) יצטרך טראמפ גם להחליט האם הוא מעביר את השגרירות לירושלים, וייתכן כי יעדיף קודם להכריז על הכרה אמריקנית בירושלים ורק בעתיד להעביר את השגרירות.

בחדשות 2 דווח כי אבו מאזן מתקשה לגייס מנהיגים ערבים נגד הכרה אמריקנית בירושלים. יו"ר הרשות הפלסטינית התקשר לכל מנהיגי המרחב הערבי והאסלאמי וביקש לכנס כינוס חירום של הליגה הערבית וחבר המדינות האסלאמיות.

למרות פניותיו של אבו מאזן, מנהיגי העולם הערבי לא משתפים עימו פעולה. היחיד שהצטרף לאבו מאזן הוא נשיא טורקיה ארדואן שמנסה למנוע מטראמפ לבצע את המהלך.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, שוחח בטלפון עם אבו מאזן והסכים עימו שהפלסטינים צריכים להפגין נגד ההחלטה האמריקנית שתכיר בירושלים כבירת ישראל.

ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו היהודי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, השתתף הערב (ראשון, שעון ישראל) בפורום סבן והתייחס לנושא העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

"הרבה כתבים אומרים שהם יודעים מה הנשיא החליט. הנשיא עדיין בוחן דברים שונים, וכשהוא יחליט הוא יהיה זה שיודיע לכם", אמר קושנר.

קושנר התייחס גם ליוזמת טראמפ לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. "אני חושב שאם אנחנו רוצים להביא יציבות, צריך לפעול לפתור את הסכסוך", אמר. ''הנשיא רוצה בכך והוא משקיע מאמץ רב".

"לנשיא יש קריירה ארוכה בהשגת דברים שהרבה אנשים חושבים שהם בלתי ניתנים להשגה, כמו הבחירות, שהרבה אנשים חשבו שבלתי אפשרי לנצח בהן", הוסיף חתנו של טראמפ.

''כשהתחלנו לבחון איך להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים רבים אמרו שזה לא הזמן הנכון ולא התנאים הנכונים ושאנחנו מבזבזים זמן. אנחנו חושבים שזה בר השגה. אנחנו חושבים שזה הזמן, שאפשר להשיג את זה", הדגיש קושנר.