נמשכת הירידה במוטיבציה לגיוס קרבי

המוטיבציה לשירות קרבי יורדת לשפל של כעשור. "המגמות מטרידות. לוחמים מעדיפים הגנה אווירית על גולני, פיקוד העורף על גבעתי".

ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ח

חיילים בחטיבת גולני. תמונת ארכיון
חיילים בחטיבת גולני. תמונת ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הירידה המתמשכת במוטיבציה לגיוס ליחידות קרביות נמשכת והיא מגיעה לשפל של עשר שנים. כך עולה ממידע המתפרסם בעיתון 'ישראל היום'.

צה"ל אמנם אינו חושף את נתוני המוטיבציה לשירות קרבי במחזור הגיוס הנוכחי, ואולם לטענת העיתון מדובר בתופעה המטרידה ומדאיגה מאוד את ראשי הצבא. המגמה המדאיגה החלה להיות משמעותית בגיוס אוגוסט האחרון שבו עמדה המוטיבציה של גברים לשירות קרבי בצה"ל על כ־67 אחוזים, אך בגיוס נובמבר שמתקיים בימים אלה המגמה מדאיגה אף יותר, נקבע ב'ישראל היום'.

רק לפני עשור, במחזור הגיוס נובמבר 2007, מייד לאחר מלחמת לבנון השנייה, נרשם אחוז מוטיבציה דומה ומטרידה. היה זה כאשר רק 66.3 אחוזים מהגברים הביעו את רצונם לשרת בקרבי.

'ישראל היום' מצטט גורם המוגדר כמעורה בפרטים: "המגמות מטרידות מאוד. לוחמים מעדיפים הגנה אווירית על פני גולני, פיקוד העורף על פני גבעתי, מג"ב על פני כפיר. זה נובע ממגמות רחבות יותר בחברה הישראלית, וזה משהו שצריך לשים עליו דגש ולמצוא דרך להתמודד איתו".

עוד מספרים שם כי בשיחה עם כתבים צבאיים הודה אתמול גורם בכיר באגף כוח האדם כי "הרצון לשרת בצבא הולך ויורד, באחוזים נמוכים מאוד, אבל יורד". לדבריו, הירידה במוטיבציה לשירות קרבי נובעת בין השאר מהשקט הביטחוני ומתחושתם של בני הנוער שאין כעת איום משמעותי על מדינת ישראל. עוד הסביר הבכיר בשיחה עם כתבים כי הנוער שואל את עצמו היום יותר "מה יוצא לו" מהשירות הקרבי בצה"ל.

בצה"ל מודים כי בעיות המוטיבציה הן בעיקר בחילות האיסוף הקרבי, השריון, ההנדסה והתותחנים, אך קובעים כי במחזור הגיוס הנוכחי לא נרשם מחסור של לוחמים ביחידות אלה. עוד מצטט העיתון גורמים בצבא המדגישים כי זמן קצר לאחר הגעתם ליחידות משנים החיילים הצעירים את דעתם, והמוטיבציה שלהם עולה.