דיווח: תכנית טראמפ - פרו ישראלית

גורמים ששמעו מפי אבו מאזן את התכנית שהוצגה לו ע"י נסיך הכתר הסעודי כתוכנית טראמפ, התרשמו כי מדובר בתכנית הנוטה לגמרי לצד ישראל.

ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יצא בחודש שעבר למסע מסתורי בבירת ערב הסעודית, במהלכו קיים התייעצות עם נסיך הכתר אודות תוכניותיו של הנשיא טראמפ לשלום במזרח התיכון.

הניו יורק טיימס מדווח כי על פי גורמים פלסטינים, ערבים ואירופאים ששמעו את גרסתו של אבו מאזן לשיחה, הציג הנסיך מוחמד בן סלמן בפניו תכנית המוטה יותר לצד הישראלי מאשר כל תכנית שהוצגה אי פעם על ידי ממשל אמריקני, תכנית שככל הנראה אין מנהיג פלסטיני שיוכל אי פעם לקבל אותה.

על פי התכנית, הפלסטינים יקבלו מדינה משלהם אך היא תהיה רק בחלקים לא רציפים של שטחי יהודה ושומרון, וגם בהם יזכו הפלסטינים רק לריבונות מוגבלת על שטחם.

עוד על פי התכנית, הרוב המכריע של ההתנחלויות הישראליות יישאר, הפלסטינים לא יקבלו את ירושלים המזרחית כבירתם ולא תהיה זכות שיבה לפליטים הפלסטינים ולצאצאיהם.

הבית הלבן הכחיש אתמול כי זו תכניתו, ואמר כי התכנית הסופית טרם גובשה. ממשלת סעודיה הכחישה גם כן כי היא תומכת בעמדות אלה.

ההכחשות מעוררות את התהיה האם נסיך הכתר באמת הציג את תוכניתו של טראמפ, או שמא מדובר בניסיון סעודי עצמאי להפעיל לחץ על הפלסטינים, כך שכל הצעה אחרת תיראה נדיבה בהשוואה להצעה המדוברת

יתכן גם שאבו מאזן, שנחלש מבחינה פוליטית בתוך הרשות, שלח איתותים למטרותיו שלו, על מנת להעיד כי הוא נתון ללחץ של ריאד.