התפרעויות ליד קוצרא
ערבים תקפו יהודים וחיילים

ערבים מהכפר קוצרא בשומרון יידו סלעים ואבנים לעבר יהודים מתנועת ''עוצמה יהודית'' שהגיעו לטייל באזור. כוחות צה"ל נמצאים במקום.

יוני קמפינסקי , ט"ז בכסלו תשע"ח

ערבים מקוצרא מיידים אבנים
ערבים מקוצרא מיידים אבנים
צילום: יוני קמפינסקי

עשרות ערבים תושבי הכפר קוצרא בשומרון יידו (יום ב') אבנים וסלעים לעבר יהודים, פעילי תנועת ''עוצמה יהודית'', שהגיעו לטייל סמוך לכפר.

כוחות צה''ל ומשמר הגבול שהוקפצו לאזור ירו באוויר והרחיקו את המתפרעים הערבים מהמקום.

פעילי הימין הגיעו למקום במחאה על ניסיון הלינץ' שאירע במקום ביום חמישי האחרון, כאשר ערבים מקוצרא ידו אבנים וסלעים לעבר ילדים שערכו טיול בר מצווה ועברו סמוך לכפר.

תושבים מהכפר קוצרא מדווחים על פלסטיני שנפצע באורח קשה בעימותים עם הפעילים.

צה״ל הכריז על האזור 'שטח צבאי סגור' משיקולים מבצעיים. בהודעת דובר צה''ל נאמר כי ''באיזור מתקיימת כעת התקהלות של מתיישבים. כל פעילות בשטח האמור מחייבת אישור צה״ל. מוכרת טענה על פציעת פלסטיני אשר פונה לקבלת טיפול רפואי, הנושא יתוחקר''.

פעיל הימין ברוך מרזל מסר כי "העובדה שעד היום הצבא והמשטרה עסוקים רק בלהרגיע את היהודים ולא היו מעצרים מאסיביים בכפר קוצרא, הביאה את הפורעים הערבים לצאת שוב ולתקוף בסלעים ובצמיגים בוערים את המטיילים מ'עוצמה יהודית'. חבל שהצבא לא מתפקד ואני מצפה מהחיילים לפתוח באש כלפי הפורעים''.

יו"ר תנועת ''עוצמה יהודית'' ד"ר מיכאל בן ארי אמר כי "הכניעה של מערכת הביטחון בפני פורעי קוצרא קיבלה היום מסר חד משמעי: ישראל צריכה עוצמה יהודית, צריך לעצור את הפורעים, לעצור את הרוצחים ולא את המותקפים. אם נשלים עם 'יודן ריין' ברחבי ארצנו נובס גם בבתים, גם בתחנת האוטובוס מול הקניון בערד".

עו"ד איתמר בן גביר מסר בתגובה לאירוע, "לו היה מדובר בפעילי ימין שמדרדרים סלעים לעבר קבוצת ערבים המשטרה הייתה מבצעת מעצרים רבים אבל כשמדובר בחיי יהודים המשטרה מגלה אוזלת יד מדהימה. אנחנו לא בתקופת המנדט הבריטי ולא צריכים לבקש אישורים כדי לטייל בארץ ישראל. על הצבא לאבטח טיולים ולא למנוע את קיומם".

בהודעה מטעם ''עוצמה יהודית'' שהופצה ביממה האחרונה, נאמר כי ''בעקבות הלינץ' שבוצע בילדים בשבוע שעבר ליד הכפר קוצרא, והודעת דובר צה''ל לפיה כל טיול ביו"ש זקוק לאישור, נערוך טיול מחר (יום שני) למערה בה הוחבאו הילדים.

''נעדכן את הצבא אך לא נבקש אישור", הבהירו הפעילים, ''נעמוד על מחדלי הצבא באירוע. נפגין נוכחות יהודית במקום ונבהיר לכולם שהאזור יהפוך ליעד מועדף לטיולים''.טוען....