למרות החקירות
"נתניהו מפגין כוח עמידה מרשים"

פרופ' אבי דיסקין מנתח את סיכויי ההישרדות של הממשלה. "במדינה שנשלטת על שופטים עם נטיות פוליטיות קשה לומר לאן הדברים יתפתחו".

בני טוקר , י"ז בכסלו תשע"ח

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
Photo by Olivier Fitoussi/POOLטוען....

פרופ' אבי דיסקין, ראש בית הספר למנהל, ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, מעריך בראיון בערוץ 7 כי גורלה של ממשלת נתניהו השלישית יקבע על בסיס ההתפתחויות המשפטיות בחקירות השונות,.

"אין ספק שאנחנו כרגע עדים לגל צונאמי שנוחת על הממשלה וראש הממשלה, חלקים מהגלים האלה הם פוליטיים אבל ברור שיש גם דברים בגו ואנשים שונים חטאו בכל מיני דברים ויש כאן בהחלט איום על הממשלה. בית המשפט יצטרך לפסוק בסופו של דבר בכל הסוגיות המשפטיות וזה מה שיכריע".

לדבריו כוח העמידה של הממשלה תלוי בארבעה דברים, "הדבר הראשון כמו שציינתי זה העניין המשפטי - נחכה ונראה. הדבר השני זה כח העמידה של ראש הממשלה שלמרות כל הטענות שהוא קורס תחת לחצים הוא דווקא מפגין כח עמידה מרשים והוא לא מתערער למרות הנסיגה לכאורה מחוק ההמלצות שהוא אגב לטעמי חוק טפשי ומיותר.

''הגורם השלישי זה האינטרסים של המפלגות בקואליציה שכרגע אין להן אינטרס להקדים את הבחירות ולהפיל את הממשלה, זה נכון שיש חיכוכים אבל האלטרנטיבה של בחירות קורצת פחות.

''והדבר הרביעי הוא הלכידות בתוך המפלגות עצמן, אם יהיה מרד או עריקה של כמה אנשים זה ייצור בעיה. כרגע לממשלה הזאת יש רוב של 66 חברי כנסת אבל בחלק מהעניינים חברי כנסת לא הולכים עם הקואליציה וזה יכול להשפיע".

פרופ' דיסקין מדגיש בשיחה עם ערוץ 7 כי ''בסופו של דבר העניין המשפטי יקבע ונצטרך לחכות להחלטת בתי המשפט. בתי המשפט מפתיעים אותנו כל הזמן, למשל נשיאי בית המשפט העליון לשעבר התבטאו לא פעם שראש הממשלה צריך להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום וזה דבר שמנוגד לחוק יסוד הממשלה.

''ראש ממשלה על פי החוק לא צריך להתפטר גם אם מוגש נגדו כתב אישום. לכן במדינה שנשלטת על ידי בתי משפט שלשופטיו יש גם נטיות פוליטיות קשה לומר לאן הדברים יתפתחו", אומר דיסקין.