אוקראינה: "אנטישמיים רוצים להצית אש"

כתובות נאצה חמורות התגלו על כמה ממבני הקהילה היהודית ובבית חב"ד באוזגרוד שבאוקראינה והרב המקומי משוכנע כי מדובר בהתארגנות.

חיים לב , ט"ז בכסלו תשע"ח

אוקראינה
אוקראינה
צילום: יהב גמליאל, פלאש 90

כתובות נאצה חמורות התגלו בימים האחרונים על כמה ממבני הקהילה היהודית ובבית חב"ד באוזגרוד שבאוקראינה.

על אחד המבנים נכתב כי "אנחנו זוכרים את 1932-1933" ובקריאה לצאת ל'מסע נקמה'.

האיום מתייחס לרעב הקשה שפקד את אוקראינה באותן שנים בשנות שלטון הדיכוי הקומוניסטי כש־3.9 מיליון בני אדם מתו ברעב ומחלות. מספר רב של יהודים נספו גם הם במהלך הרעב שנגרם כתוצאה ממדיניות הקולקטיביזציה הכפויה של סטאלין, אולם זה לא מנע מלהאשים את היהודים ברעב שפקד את המדינה.

שליח חב"ד בעיר, הרב מנחם מענדל וילהלם, אמר לכלי התקשורת המקומיים כי "ממש לא נעים לקבל כזה גרפיטי מאיים. יש מרכז יהודי נוסף בעיר, שרוססו בו כתובת דומות. מכך מתקבל הרושם שהפושעים מכירים את הכתובות היהודיות בעיר. שתי הכתובות הללו בשני מקומות יהודיים מובהקים, מצביעות על משהו מחושב ומתוכנן".

עוד הוסיף כי "יש כאן חשש להתארגנות רצינית ושלא מדובר בפרחחים. יש תחושה שיש כאן אנטישמים שרוצים להצית אש, וצריך מאוד להיזהר. הגורמים המוסמכים חייבים לעשות משהו בקשר לזה".

בהמשך סיפר על ההיערכויות לחג החנוכה. "אנו משתדלים לא להתעסק עם החושך ועוסקים בלהגביר את האור. נחזק בע"ה את ענין 'פרסומי ניסא' בחנוכה הקרוב. אנו מציבים – זו כבר השנה השניה – חנוכיה במרכז העיר בגובה של 6 מטרים, בהשתתפות יהודי העיר המושל, ויהודים מכל איזור הקרפטים", אמר הרב וילהלם.