הכרה בירושלים חשובה כמו מעבר שגרירות

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל רואה בהכרה בירושלים כבירה חשיבות משמעותית ומזכיר: ללא מעבר השגרירות תקציב מחלקת המדינה יקוצץ.

שמעון כהן , ט"ז בכסלו תשע"ח

עו"ד מארק צל
עו"ד מארק צל
צילום: אלירן אהרון

עו"ד מארק צל, ראש המפלגה הרפובליקנית בישראל, מתייחס ביומן ערוץ 7 ללבטים שניצבים בפני הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, לקראת הכרעתו אודות ההכרה בירושלים כבירה או העברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

בראשית הדברים נשאל עו"ד צל אם ההכרה בירושלים כבירה ישראלית היא החלטת פשרה או מדרגה לקראת העברת השגרירות. צל משיב ומציין כי לטעמו "ההכרה בירושלים היא לא סמלית, אלא מאוד חשובה היסטורית ודרמטית. זה הופך את מדיניות ארה"ב שקיימת מזה שבעים שנה".

עוד הוא מציין כי "ההכרה בירושלים היא גם בעלת השלכות משפטיות. התיק בבית המשפט העליון לגבי הדרכונים של אמריקאים שנולדו בירושלים יכול להתהפך על ידי ההחלטה", הוא אומר ומתייחס להכרעת בית המשפט האמריקאי ולפיה לא יוכלו אזרחים אמריקאיים לרשום את בנם שנולד בירושלים כמי שנולד בישראל.

עוד הוא מציין כי לאור הכרה שכזו, אם אכן תינתן, גם "מעמד הקונסוליה בירושלים יהיה בספק. זו תהיה אולי קונסוליה שתהיה כפופה לשגרירות בתל אביב, מה שלא היה מאז 48'". עם זאת הוא מדגיש כי הדברים יהיו תלויים באופי הניסוח של הכרזת הנשיא טראמפ. "ההכרה, אם תנוסח נכון, תהיה אולי יותר חשובה מהעברת השגרירות. עם זאת אנחנו רוצים את העברת השגרירות בגלל הסמליות של ירושלים, מעבר לזה שיש הבטחה של הנשיא וסגן הנשיא במהלך המרוץ לנשיאות".

"אני יכול לומר בוודאות שהנושא הזה נידון בצורה רצינית ביותר בבית הלבן, בניגוד לנשיאים קודמים שהטילו את העיכוב הזה באופן אוטומטי. לכן הבית הלבן תחת טראמפ ופנס מאוד רוצים להעביר את השגרירות, הסיבה היחידה שלא להעביר זו ההשפעה השלילית כביכול לשיחות עם הפלשתינאים, ואת השיחות הללו צריך כדי לייצר קואליציה מול איראן".

בעקבות כל אלה נשאל צל אם ההכרה בירושלים כבירה ישראלית מהווה עבור טראמפ חלופה לחובה בחוקה האמריקאית להעברת השגרירות, או שמא הוא ייאלץ גם לחתום על דחיית העברת השגרירות וגם להכיר בירושלים כבירה. צל מסביר: "החוק מכריח אותו להעביר את השגרירות לירושלים ללא קשר להכרה בירושלים כבירה. אם הוא לא יעביר את השגרירות לירושלים וגם לא ידחה את החוק לעוד שישה חודשים ההשלכות הן שבעוד שנה הקונגרס יקצץ את הסיוע למשרד החוץ האמריקאי ולשגרירויות האמריקאיות בכל העולם. אם הוא רוצה לממן את השגרירות שלו הוא חייב להעביר את השגרירות או לדחות את החוק בשישה חודשים".

ומה באשר לאיומי חמאס לפתוח באינתיפאדה אם תוכרז ההכרה בירושלים? צל לא נשמע מתרשם במיוחד. הוא משוכנע שאם איומיו של מנהיג צפון קוריאה להטיל פצצה גרעינית על ארה"ב אינם מרתיעים את טראמפ, אין סיכוי שאיומים של כמה טרוריסטים מהחמאס או מהפתח' ירתיעו אותו.