לביא: קונסרבטיבים מאחורי השגחה פרטית

ארגון לביא קובע כי מאחורי ארגון 'השגחה פרטית' עומדים אישים קונסרבטיבים. השגחה פרטית: ב'לביא' מטילים דופי ברבנים אורתודוקסיים.

שמעון כהן , י"ז בכסלו תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90טוען....

מנכ"ל ארגון 'לביא', יוסי בן ברוך, בחן פרטים אודות מובילי הגוף המכונה 'השגחה פרטית' וגילה כי למרות שמעת לעת נשלחים רבנים אורתודוקסיים לקדמת הבמה של הארגון הרי שמדובר במהלך שמאחוריו אנשי התנועה הקונסרבטיבית.

"מדובר בפרטים שלא מופיעים באתר הארגון", מציין בן ברוך בראיון ליומן ערוץ 7 ומציג שתי דוגמאות מובילות: "בין מייסדי הארגון יש את אדם פרנק. אדם פרנק מוצג באתר 'השגחה פרטית' כרב קהילה וכמומחה להלכות שחיטה, אבל הוא רב קונסרבטיבי שהיה אחראי לחקיקה ההלכתית בתנועה הקונסרבטיבית וברור שרבים מהקונים בחנויות שמקבלות את התעודות של השגחה פרטית לא מעוניינים להסתמך על גישה כזו. זה מינימום של גילוי נאות ושקיפות לציין את הפרט הקטן הזה".

דוגמא נוספת היא "מייסדת נוספת והמשמעותית שם היא חיה גלבוע שכתבה דף מדיניות 'כשרות אלטרנטיבית' שהוא אבן היסוד להקמת הארגון הזה. חיה גלבוע אמרה בראיון ש'אם תשים אותי בבית כנסת אלך לבית כנסת קונסרבטיבי'. כמו כן היא המליצה על מסעדת טריפה במזרח ירושלים, המליצה על קבב נפלא במסעדת מטעם אל-סולטאן שברובע המוסלמי.

"הם אוהבים לשלוח לפרונט את הרבנים שיציגו את הארגון. בעיניי זו הטעיה, כי גם אם יש רבנים כאלה ואחרים שמשתפים פעולה עם המהלך הזה ושולחים משגיחים, יש כאן מהלך יותר גדול מאשר המבט המצומצם של השגחה כן או לא. חיה גלבוע מצהירה שהיא רוצה לשבור את המונופול של הרבנות גם בגיור ונישואים ולהביא את כלל התפיסות והזרמים בנושאים הללו למדינת ישראל. כלומר מדובר במהלך הרבה יותר גדול ומשמעותי".

על אותם רבנים הבוחרים לשתף פעולה עם הארגון ומניעיהם, אם מדובר בהטעיה או במהלך רצוני, אומר בן ברוך: "אני לא יודע ולא יכול לדבר בשמם. צריך לשמוע מהם איך הם מתייחסים לדבר הזה".

"מצופה מגוף שמתהדר בשקיפות שיחשוף את הפרטים האלה ויפסיק להסתיר אותם", חותם בן ברוך.

תגובת ארגון ׳השגחה פרטית׳ לטענות: "ברכותינו לארגון ״לביא לזכויות אדם״ על הצטרפותו למעגל הגורמים שמנסים לרכב על ההצלחה של ׳השגחה פרטית׳ במטרה לעשות כותרות ולגייס תרומות על חשבוננו ועל חשבון הכשרות במדינת ישראל. הטענות של 'לביא' מביכות, ומנסות להטיל דופי ביושרם ומידת בקיאותם של רבנים כגון הרבנים אורן דובדבני, אהרון ליבוביץ ויובל שרלו. מישהו באמת חושד שהם אינם נאמנים לדרך האורתודוקסית? זה מגוחך. כפי שמשתמע במפורש מדבריהם של עשרות רבני ׳צהר׳ ובית-הלל שבדקו אותנו לעומק, אין עוררין על רמת הכשרות הגבוהה שנשמרת בבתי העסק שתחת פיקוחנו ועל האדיקות בהקפדה שלנו על ההלכה.

הסטנדרטים ההלכתיים והפעולות הכשרותיות עליהם מקפידים בבתי העסק שעובדים איתנו מיושמים על ידי משגיחי כשרות יראי שמיים, מקצועיים ומוסמכים, ונקבעים על ידי הרב אורן דובדבני ועל ידו בלבד - בהסתמך על ההלכה והשו״ע. זהותם, דעותיהם, אורחות חייהם, צבע השיער ושאר המאפיינים האישיים של חברי הועד המנהל המצויינים שלנו - אינם רלוונטיים כהוא זה ללקוחות של העסקים שעובדים עם ׳השגחה פרטית׳. ובכל זאת - מצאנו לנכון לציין את שמותיהם ומקצועם באתר האינטרנט שלנו בעבור אלו המעוניינים לדעת מי חותם על הדו״חות הכספיים שלנו. שקיפות. ככה זה כשאין לך מה להסתיר ואין לך במה להתבייש. אם בזה תמו הטענות נגדנו - חזקה עלינו שהמאבק שלנו לכשרות טובה יותר בישראל מצליח באופן מובהק".