ארדואן מאיים

"סוגיית ירושלים עלולה להוביל לניתוק הקשרים עם ישראל", איים נשיא טורקיה על רקע כוונת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל.

ניצן קידר , י"ז בכסלו תשע"ח

ארדואן
ארדואן
צילום: רויטרס

נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן מאיים היום (שלישי) כי אם הנשיא טראמפ יכיר בירושלים כבירת ישראל או יעביר אליה את השגרירות האמריקנית, הדבר עשוי להוביל לניתוק היחסים הדיפלומטים בין טורקיה לישראל.

ארדואן, כמו גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מנהלים קרב דיפלומטי נגד כוונתו של נשיא ארצות הברית להכיר בירושלים.

נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח בטלפון עם טראמפ ואמר לו כי צרפת מודאגת מהכרה אמריקנית בירושלים.

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, העריך אתמול כי העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים לא תפגע בניסיונות לחדש את המגעים המדיניים בין ישראל והפלסטינים.

"כל הסכם שלום עתידי בכל מקרה יכלול בתוכו הכרה בינלאומית בירושלים כבירת מדינת ישראל", אמר השגריר הישראלי בראיון למגזין 'פוליטיקו'.

הוא הוסיף כי "נראה שהנשיא טראמפ נחוש להכיר בירושלים כבירת ישראל במהלך השבוע, אך במקביל אנחנו מעריכים שהוא יחתום שוב על הצו שימנע את העברת השגרירות".

לדברי דרמר, "ההחלטה תעביר מסר לצד הפלסטיני כדי שיבין שירושלים היא בירתה של מדינת ישראל - והם צריכים להתמודד עם המציאות בשטח".

השגריר דיבר גם על ההתחממות ביחסי ישראל ומדינות ערב המתונות. "יש חלון הזדמנויות בשל הטלטלות בעולם הערבי - ומדינות רבות שראו בישראל כאויבת, מביטות בה עכשיו מכיוון אחר ורואות בה שותפה אפשרית למלחמה באתגרים הבטחוניים".

הוא העריך כי מתגברים הסיכויים לעימות משמעותי בגבול הצפון. "חיזבאללה מנסה ללחוץ עלינו, ואנחנו צריכים לאכוף את הקווים האדומים שהצבנו. אנחנו פועלים אך ורק לשם הגנה עצמית כעת, אך אין לדעת מה ילד יום".