בנט מגיב:
מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן

יו"ר הבית היהודי לא מתרשם מהאיומים של נשיא טורקיה לנתק את הקשרים עם ישראל באם ארה"ב תכיר בירושלים כבירת ישראל.

ניצן קידר , י"ז בכסלו תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הגיב היום (שלישי) לדברי נשיא טורקיה ארדואן לפיהם הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל תוביל לניתוק היחסים הדיפלומטים בין טורקיה לישראל.

"לצערנו בשנים האחרונות ארדואן אינו מפספס הזדמנות לתקוף את ישראל. ישראל צריכה לקדם את יעדיה ובכללם את הכרת ירושלים המאוחדת כבירה של מדינת ישראל. תמיד יש מי שיבקר, אך בסופו של דבר מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן", אמר בנט.

כאמור, נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן איים הבוקר כי אם הנשיא טראמפ יכיר בירושלים כבירת ישראל או יעביר אליה את השגרירות האמריקנית, הדבר עשוי להוביל לניתוק היחסים הדיפלומטים בין טורקיה לישראל.

ארדואן, כמו גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מנהלים קרב דיפלומטי נגד כוונתו של נשיא ארצות הברית להכיר בירושלים. נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח בטלפון עם טראמפ ואמר לו כי צרפת מודאגת מהכרה אמריקנית בירושלים.

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, העריך אתמול כי העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים לא תפגע בניסיונות לחדש את המגעים המדיניים בין ישראל והפלסטינים.

"כל הסכם שלום עתידי בכל מקרה יכלול בתוכו הכרה בינלאומית בירושלים כבירת מדינת ישראל", אמר השגריר הישראלי בראיון למגזין 'פוליטיקו'.

הוא הוסיף כי "נראה שהנשיא טראמפ נחוש להכיר בירושלים כבירת ישראל במהלך השבוע, אך במקביל אנחנו מעריכים שהוא יחתום שוב על הצו שימנע את העברת השגרירות".

לדברי דרמר, "ההחלטה תעביר מסר לצד הפלסטיני כדי שיבין שירושלים היא בירתה של מדינת ישראל - והם צריכים להתמודד עם המציאות בשטח".

השגריר דיבר גם על ההתחממות ביחסי ישראל ומדינות ערב המתונות. "יש חלון הזדמנויות בשל הטלטלות בעולם הערבי - ומדינות רבות שראו בישראל כאויבת, מביטות בה עכשיו מכיוון אחר ורואות בה שותפה אפשרית למלחמה באתגרים הבטחוניים".

הוא העריך כי מתגברים הסיכויים לעימות משמעותי בגבול הצפון. "חיזבאללה מנסה ללחוץ עלינו, ואנחנו צריכים לאכוף את הקווים האדומים שהצבנו. אנחנו פועלים אך ורק לשם הגנה עצמית כעת, אך אין לדעת מה ילד יום".