ניצול השואה ביקר לראשונה בכותל

אברהם טקאצ' שעלה לישראל מאוקראינה הגשים את חלומו וביקר בכותל המערבי. "חלמתי על זה כל חיי והנה אני פה. זכות גדולה נפלה לחיקי".

ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשע"ח

אברהם טקאצ' בכותל
אברהם טקאצ' בכותל
צילום: הקרן לידידות

אברהם טקאצ', יליד דונייצק וניצול שואה כבן 90 הגיע לישראל כפליט מאזורי הקרבות באוקראינה. אתמול (שני) הוא הגשים חלום ישן והגיע לכותל לראשונה בחייו.

"חלמתי על זה כל חיי והנה אני פה", אמר אברהם טקאצ' כשחיוך נסוך על פניו. "זאת זכות גדולה שנפלה לחיקי ושאפשרה לי להגיע ולהתפלל במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. עד עכשיו היה המקום הזה מוכר לי רק מתמונות שראיתי וממסך הטלוויזיה והנה סוף סוף אני זוכה להגיע למקום הזה באופן אישי".

טקאצ' מתגורר היום בראשון לציון, עלה בשנת 2014 יחד עם שתי בנותיו ונכדיו, בתחילת תקופת הלחימה בין כוחות אוקראינים למליציות פרו- רוסיות, כאשר המצב הדרדר. "אני כבר עברתי מלחמה אחת קשה ולא רציתי שהמשפחה שלי תעבור מלחמה גם", סיפר.

לקראת יום ההולדת של טקאצ' החליטה נכדתו לחגוג לו את היום באופן מיוחד ויצרה קשר עם מוקד הידידות, קו הסיוע שמפעילה הקרן לידידות, וביקשה עזרה בהגשמת חלומות של טקאצ' ובהבאתו לכותל, שכן הנסיעות הממושכות עבורו הפכו להיות קשות עם גילו המתקדם. הקרן לידידות נרתמה לעזור וסיפקו תחבורה, סידרו חניה נוחה וקרובה וכן דאגו שטקאצ' יוכל להיעזר בכיסא גלגלים.

אברהם טקאצ' ובתו
צילום: הקרן לידידות

"הייתי בן 14 כשהתחילה המלחמה באזור מגורנו, אבי גויס לצבא האדום, ואת העיר שלנו התחילו להפציץ בצורה מאסיבית, אז החלטנו לברוח". המשפחה של טקאצ' המשיכה בבריחה מזרחה עם התקרבותו של הצבא הגרמני עד שהגיעו לקזאן, היום בירת רפובליקת טטרסטן. יחד עם אחיו הוא נשלח לעבוד בחווה חקלאית הסמוכה למקום, שם הם עבדו בחקלאות לכל אורך שנות המלחמה. עם סיום המלחמה חזרה המשפחה לדונייצק, שם היה רעב קשה כתוצאה מהלחימה המתמשכת. כעבור כמה שנים גויס טקאצ' לצבא האדום, שם למד לנהוג על כלי רכב כבדים, מה שלמעשה עשה כל חייו, שכן שימש כנהג משאית.

ג'ואל אקשטיין יו״ר הוועד המנהל של מוקד הידידות סיפר על הביקור המרגש "אנו מקבלים מאות פניות בכל יום מאזרחים הזקוקים לסיוע בשלל מצבים מעוני ורווחה ועד מצבים כאלה שדווקא משמחים. צוות הקרן פועל במרץ לנסות למצוא פתרון לכל פונה באמצעות תכניות הקרן, מאות עמותות שותפות ולפעמים באמצעות חשיבה מחוץ לקופסא והתאמת פתרון אישי לפי צרכיו ומצבו של הפונה. המקרה הזה מרגש במיוחד שכן מדובר בקשיש אשר עלה ארצה בסיוע שלנו וכעת מקבל סיוע יחד עם עשרות אלפי קשישים וניצולי שואה בהם אנו מטפלים בישראל".

בקרן למורשת הכותל המערבי אמרו, כי "ביקורו של ניצול השואה אברהם טקאצ' בן ה- 90 בכותל המערבי עורר התרגשות רבה בקרב כל מי שנכח במעמד. הזדמנות פז נפלה בחלקנו להיות שותפים להגשמת חלומו להגיע למקום הכיסופים שלו ושל כל העם היהודי. החיוך הרחב שננסך על פניו היטיב לתאר, יותר מכל דבר אחר, את עוצמת הרגש שעורר בו ביקורו בכותל".