טראמפ לאבו מאזן: אעביר את השגרירות

בלשכת אבו מאזן מספרים כי בשיחה בינו ובין טראמפ הבהיר לו הנשיא האמריקני כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים.

ניצן קידר , י"ז בכסלו תשע"ח

הגישה של נשיא ארה"ב היא לקצץ בסיוע החוץ. טראמפ ואבו-מאזן
הגישה של נשיא ארה"ב היא לקצץ בסיוע החוץ. טראמפ ואבו-מאזן
צילום: Carlos Barria, רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ערך היום (שלישי) סבב של שיחות טלפון לקראת הכרזתו הצפויה בעניין ירושלים מחר.

טראמפ שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה השני.

לשכת יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, פרסמה הודעה לאחר השיחה לפיה הנשיא האמריקני עדכן את היו"ר על כוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים.

על פי הודעת הלשכה, אבו מאזן הזהיר את טראמפ כי מדובר במהלך "מסוכן". "עלולות להיות השלכות קשות להחלטה זו על תהליך השלום ועל היציבות והביטחון במזרח התיכון ובעולם כולו", אמר יו"ר הרשות לנשיא ארה"ב.

בשיחת הטלפון בין השניים הדגיש אבו מאזן את עמדת הרשות לפיה לא תהיה מדינה פלסטינית ללא בירה במזרח ירושלים.

מלך ירדן עבדאללה שוחח במהלך הערב עם אבו מאזן ואמר לו כי ירדן תתמוך בעמדה הפלסטינית בכל הקשור לירושלים. "אנחנו נעמוד מאחוריכם כדי לבלום כל יוזמה שתפריע להקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים".

במערכת המדינית מסרבים לפי שעה להתייחס לשאלה האם נאמרו דברים דומים בנוגע לשגרירות בשיחה בין ראש הממשלה לנשיא האמריקני.

עד כה, ההערכה המרכזית בסביבת נתניהו היתה כי טראמפ ימסור הצהרה על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל, אך יימנע בשלב זה מלהעביר את השגרירות בפועל ויחתום על דחיית המהלך בחצי שנה.

היום (שלישי) החל בליץ של תגובות נגד המהלך מצד מדינות אירופה, שעד כה שמרו על שתיקה בסוגיה.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני אמרה במסיבת עיתונאים עם מזכיר המדינה האמריקני כי המהלך אינו ראוי. "אנו רואים חשיבות גדולה בהימנעות מכל פעולה הפוגעת במאמצים לשלום - ולא חותרת למצוא פיתרון למעמדה העתידי של ירושלים כבירת ישראל וכבירת המדינה הפלסטינית", אמרה מוגריני.

היא ציינה כי בשבוע הבא היא תיפגש בבריסל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותאמר לו דברים דומים.

שר החוץ של גרמניה היה חריף יותר כשהזהיר כי אם יהיה מהלך של הכרה בירושלים, "הממשל הגרמני יצטרך להבהיר למדינות חברות שיש גבול לסולדיריות שנוכל להפגין".

הוא גם ציין כי האמריקנים לא מתאמים עמדות בנושא עם מדינות אירופה, ועל כן ההשלכות של המהלך יכולות להיות שליליות בלבד, כלשונו.