דיווח:
טראמפ יכיר בירושלים, השגרירות תחכה

הניו יורק טיימס מדווח כי טראמפ יכיר בירושלים כבירת ישראל אך כן יחתום על הצו לדחיית העברת השגרירות מת"א

ניצן קידר , י"ז בכסלו תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

הניו יורק טיימס מדווח מפי בכירים אמריקנים כי הנשיא טראמפ צפוי בנאומו מחר (רביעי) להכיר בירושלים כבירת ישראל.

טראמפ אף צפוי ולהודיע על תחילת התהליך להעברת שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים, אך עם זאת הוא צפוי לחתום על הצו הנשיאותי שיעכב העברה מיידית של השגרירות לירושלים.

לדברי הבכירים, החתימה על הצו תבוצע מסיבות לוגיסטיות לאור הזמן הנוסף הדרוש להכנת המבנה של השגרירות החדשה - תהליך שעלול לארוך זמן רב.

נציין שגורמים בממשל האמריקני טוענים בשעות האחרונות שהפלסטינים מקדימים את המאוחר, ולא הבינו עד תום את השיחה בין אבו מאזן לנשיא טראמפ. עם זאת בממשל מסרבים לדבר באופן רשמי על השיחות שהתקיימו, מעבר לציון עובדת קיומם.

גם בירושלים מסרבים למסור כל התייחסות לשיחה שהתקיימה בין הנשיא האמריקני לראש הממשלה בנימין נתניהו - ושרי הממשלה אף קיבלו הוראה ברורה שלא לדבר בנושא ביממה הקרובה - לפחות עד הנאום הצפוי של נשיא ארה"ב.

לשכת יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, פרסמה הודעה לאחר השיחה לפיה הנשיא האמריקני עדכן את היו"ר על כוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים.

על פי הודעת הלשכה, אבו מאזן הזהיר את טראמפ כי מדובר במהלך "מסוכן". "עלולות להיות השלכות קשות להחלטה זו על תהליך השלום ועל היציבות והביטחון במזרח התיכון ובעולם כולו", אמר יו"ר הרשות לנשיא ארה"ב.

בשיחת הטלפון בין השניים הדגיש אבו מאזן את עמדת הרשות לפיה לא תהיה מדינה פלסטינית ללא בירה במזרח ירושלים.

מלך ירדן עבדאללה שוחח במהלך הערב עם אבו מאזן ואמר לו כי ירדן תתמוך בעמדה הפלסטינית בכל הקשור לירושלים. "אנחנו נעמוד מאחוריכם כדי לבלום כל יוזמה שתפריע להקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים".

היום החל בליץ של תגובות נגד המהלך מצד מדינות אירופה, שעד כה שמרו על שתיקה בסוגיה.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני אמרה במסיבת עיתונאים עם מזכיר המדינה האמריקני כי המהלך אינו ראוי. "אנו רואים חשיבות גדולה בהימנעות מכל פעולה הפוגעת במאמצים לשלום - ולא חותרת למצוא פיתרון למעמדה העתידי של ירושלים כבירת ישראל וכבירת המדינה הפלסטינית", אמרה מוגריני.

היא ציינה כי בשבוע הבא היא תיפגש בבריסל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותאמר לו דברים דומים.

שר החוץ של גרמניה היה חריף יותר כשהזהיר כי אם יהיה מהלך של הכרה בירושלים, "הממשל הגרמני יצטרך להבהיר למדינות חברות שיש גבול לסולדיריות שנוכל להפגין".

הוא גם ציין כי האמריקנים לא מתאמים עמדות בנושא עם מדינות אירופה, ועל כן ההשלכות של המהלך יכולות להיות שליליות בלבד, כלשונו.