עכשיו זה סופי:
הכרה בירושלים, הכנות להעברת השגרירות

גורמים בממשל מאשרים כי הנשיא טראמפ יודיע היום (רביעי) כי ארה"ב תכיר בבירת ישראל - ויורה להיערך להעברת השגרירות אליה.

ניצן קידר , י"ח בכסלו תשע"ח

טראמפ בכותל. יכיר בירושלים
טראמפ בכותל. יכיר בירושלים
צילום: הבית הלבן

הנאום ההיסטורי של טראמפ נחשף. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יאמר בנאום שיישא היום (רביעי) כי החליט לא רק להכיר בירושלים כבירת ישראל לרגל חגיגות השבעים - אלא גם הורה להתחיל בהליכים להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

"הנשיא יאמר שארה"ב מכירה בירושלים כבירתה של ישראל - זו הכרה במציאות ההיסטורית לפיה ירושלים היא מרכז האמונה היהודי במשך אלפי שנים, ובמציאות כיום שמשרדי הממשלה, בית המשפט העליון והרשויות המרכזיות יושבות בבירה של ישראל - ירושלים", אמרו בכירים בממשל.

לדבריהם, "ההצהרה השנייה תהיה שהנשיא הורה למחלקת המדינה לפתוח בתהליך של העברת השגרירות ממקומה הנוכחי בתל אביב, למקום חדש שיימצא בירושלים".

עם זאת, חשוב להדגיש שטראמפ מתכוון לחתום על הצו שדוחה בחצי שנה את העברת השגרירות. "הנשיא ימשיך לחתום על הצו בכל חצי שנה, עד לשלבים הסופיים של תהליך ההעברה", ציינו הבכירים בממשל האמריקני.

הם הדגישו כי מדובר בתהליך ארוך. "זה לא אומר שזה יקרה מחר. מדובר במהלך שאורך זמן. צריך למצוא מקום חדש, להכשיר אותו ולבנות את המבנה המתאים. זה תהליך ארוך. הנשיא לא ינקוב בזמנים - אבל כדי להבהיר מה הציפיות - זה עניין של שנים אחדות, לא של חודשים".

הבכירים הוסיפו כי מוקדם מדי לדבר על מקום ברור אליו תעבור השגרירות בירושלים, והוסיפו כי בעוד טראמפ לא ינקוט במועד, העברת השגרירות נתפסת כתהליך שיארוך בין שלוש לארבע שנים.

"הנשיא מקיים בכך הבטחה מרכזית בקמפיין הבחירות שלו, ומקיים גם שורה של החלטות שקיבל בעניין זה הקונגרס שאמר את דברו כבר ב-1995. טראמפ מבין שמדובר בנושא רגיש מאוד, אבל לדבריו כבר אי אפשר להתעלם מהמציאות בשטח", הוסיפו הגורמים.

הם ציינו את חשיבות העובדה שהמהלך אינו סותר את הרצון של הממשל האמריקני לחתור לשלום במזרח התיכון. "הנשיא טראמפ נשאר מחוייב להביא שלום בין ישראל והפלסטינים. לדעתו מדובר בשלום בר השגה והוא מאוד אופטימי באשר לעניין הזה. הוא יסכים גם לפיתרון שתי המדינות, במידה ושני הצדדים יהיו מעוניינים בכך ויתנו את הסכמתם".

עוד הודגש בתדרוך כי "חלק מן ההכרה בירושלים מבחינת טראמפ הוא שמירת הסטטוס קוו בין הדתות בהר הבית".

הבכירים הסבירו כי ההחלטה נתקבלה אחרי תהליך חשיבה ארוך שנעשה בממשל, עם כל אנשי המקצוע הרלוונטיים.

הם נשאלו האם ההצהרה תשנה משהו במדיניות ארה"ב לגבי מה שהגדירו "השטחים הכבושים" וענו כי "ההצהרה לא תשנה לגבי עניינים פוליטיים שדעתנו לגביהם ידועה".

עוד נשאלו הבכירים בממשל אם הם צופים צעד פלסטיני יוצא דופן בעקבות החלטת הנשיא. "הרשות הפלסטינית צריכה לקבל את ההחלטות שלה בעקבות הצעד שלנו. אנחנו אמרנו להם שהנשיא מכיר במציאות. הוא לא לוקח החלטה שמשנה בנושאי הליבה שאמורים להיות נידונים במסגרת המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. אנחנו חייבים להיות הוגנים כלפי המציאות לפיה ירושלים היא בירת ישראל כבר שבעה עשורים ואי אפשר להתכחש לזה. ההכרה הזו במציאות, אינה אמורה להשפיע על תהליך השלום".

צפו בנשיא טראמפ מבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים: