רוסיה: היהודים זעמו, הכנסיה הבהירה

לאחר שעורר זעם בקהילה היהודית, הבהיר ראש צוות הכנסיה ברוסיה החוקר את רצח ניקולאי השני כי לא התכוון להאשים את היהודים ברצח

בן שאול , י"ח בכסלו תשע"ח

רוסיה
רוסיה
צילום: אייסטוק

טיחון שבקונוב, ראש צוות הכנסיה האורתודוכסית ברוסיה החוקר את רצח ניקולאי השני, הצאר הרוסי האחרון, הבהיר כי הדברים שפורסמו אודות מעורבות הקהילה היהודית ברצח והציתו זעם בקהילה היהודית המקומית - הוצאו מהקשרם.

"מעולם לא התכוונתי להאשים את היהודים ברצח ניקולאי", הגיב שבקונוב. עם זאת אמר כי הוועדה בודקת האם הרצח נעשה לצרכי פולחן, אך כוונתו לא היתה כלל להאשים את היהודים.

לפני ימים אחדים הביעה הפדרציה של הקהילות היהודיות ברוסיה מחאתה נוכח מה שכינתה 'אנטישמיות בוטה וחסרת תקדים' המבקשת להאשים שוב את היהודים ברצח הצאר ניקולאי השני לפני כמאה שנים, עלילת דם שגררה בזמנו אחריה פרעות קשות בקרב יהודי רוסיה.

הרב ברוך גורין, מראשי הפדרציה היהודית ברוסיה ויו"ר המוזיאון היהודי במוסקבה, אמר "מזעזע לגלות שבימינו ניתן עדיין לעלות קונספירציה אנטישמית שכזו. אנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטיים לגנות מכל וכל עלילה מרושעת זו".

הצאר ניקולאי השני היה השליט האחרון של האימפריה הרוסית משנת תרנ"ה ועד סילוקו מהשלטון בתרע"ז. שנה לאחר מכן נאסרו הצאר ובני משפחתו בידי הצבא האדום הבולשביקי, והוצאו להורג על ידי שוביהם.

גופות הצאר ומשפחתו, וכן כמה מגופות מלוויהם, נקברו בחפזון בקבר מאולתר ליד יקטרינבורג.