אנחנו מדינה בורחת מבשורה

משה פייגלין לערוץ 7: אם למרות הכול טראמפ יצהיר על הכרה מלאה בירושלים, זה יהיה פשוט נס היסטורי. ההיגיון אומר שזה יקרה חלקית.

שמעון כהן , י"ח בכסלו תשע"ח

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: דוברות מפלגת זהות

מקווה להתבדות. פייגלין

משה פייגלין, ראש מפלגת 'זהות', אינו מעריך שהצהרתו הצפויה של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, תהיה כוללת ומקיפה אלא תהווה מעין פשרה בין בעלי אינטרסים ומפעילי לחצים בבית הלבן.

בראיון ליומן ערוץ 7 אומר פייגלין כי לו היה אכן מדובר בהצהרה הכוללת הכרה במערבה ומזרחה של ירושלים כבירה המאוחדת של ישראל והודעה על מעבר השגרירות הרי שהיה מדובר במהלך השווה להצהרת בלפור ואולי גם הצהרת כורש, אך כזו, כאמור, הוא אינו מאמין שתהיה.

"מה שצפוי הוא שטראמפ ינסה לרצות את בסיס הכוח האוונגליסטי שלו ואת היועצים שלו ויאמר משהו שמתפרש לשני הכיוונים גם בעניין ההכרה בירושלים וגם בעניין השגרירות. לדבר הזה כמעט ואין משמעות של ממש, מעבר למקום שאליו אולי ייקחו זאת הערבים, מקום של מהומות".

ממשיך פייגלין וטוען כי "באופן מהותי, לו יצויר שנשיא ארה"ב יגיד שירושלים המאוחדת היא הבירה הישראלית והנה אני מעביר את השגרירות, אז זה יהיה לא פחות מהצהרת בלפור. הצהרת בלפור הייתה הכרה בשייכות הפיזית של ישראל לארצו, והצהרה שירושלים השלמה והמאוחדת היא בירתו של העם היהודי היא הקומה הבאה, לא רק הכרה בשייכות הפיזית אלא הכרה בשייכות הרוחנית של עם ישראל בארצו ובבשורה של עם ישראל בארצו".

כדי להבין את הדברים ומשמעותם, אומר פייגלין, יש לבחון את משמעותה של ירושלים בעיני העולם. "ירושלים נתפסת בעיני העולם הגדול כעיר הקדושה לכל הדתות המונותאיסטיות והמאמינים באל אחד. השאלה כאן היא איזה עם מבשר את בשורת האל האחד, ישראל או ישמעאל. אמנם גם הנצרות בתמונה, אבל זהו הוויכוח הפוליטי העכשווי סביב הטענה לריבונות.

''השאלה היא איזו בשורה תצא מעיר האלוהים. זה המובן הפשוט שנתפס על ידי העולם המאמין, האם זו הבשורה היהודית, הדיאלוג המתמיד בין האדם לבורא וקדושת החיים, או בשורת האמונה הטוטאלית של דין אללא בסיף, קדושת המוות".

לטעמו של פייגלין הכרעתו של הנשיא האמריקאי בהיותו העומד בראש האימפריה הגדולה בעולם יכולה להביא בעקבותיה הסכמה של מדינות נוספות לבחירה זו.

כשנשאל אם העובדה שאדם כטראמפ, אדם שאישיותו נתונה במחלוקת בעולם, הוא שמצהיר הצהרה שכזו, אכן יכולה להוביל מנהיגים נוספים בעולם לפעול כמותו. בתשובתו מזכיר פייגלין כי "גם כורש וגם בלפור ובוודאי לואי ג'ורג' לא היו טיפוסים שאינם שנויים במחלוקת. שליחים רבים יש לו למקום ואנחנו לא יודעים למה הזכות ההיסטורית נופלת בחלקו של אדם כזה או אחר".

על כל זאת מבהיר ומדגיש פייגלין כי אמנם הוא לא ניחן בחוש נבואי ואמנם ישמח לגלות שטעה, אך למיטב הערכתו מהלך דרמטי כל כך של בחירה בקומתו הרוחנית ובתפקידו הייעודי של עם ישראל בארצו על פני האלטרנטיבה המוסלמית, מהלך שכזה לא יקרה, וגם בהקשר זה הוא מפנה אצבע מאשימה לעבר ממשלת ישראל והעומד בראשה:

"זה היה נתניהו שגרם לכך שזה לא יקרה עד עכשיו, גם ישראל לא רצתה את זה. אנחנו מדינה בורחת מבשורה. ישראל לא רצתה זאת ב-48' כשהפלמ"ח היה בתוך העיר העתיקה ולא ב-67' כשדיין מסר את מפתחות הר הבית ולא ב-2017 כשנתניהו חשש בפרשת המגנומטרים שמא הערבים לא ייקחו מאתנו את הר הבית. ישראל לא רוצה את זה ואומות העולם לא רוצות את זה, ואם למרות הכול טראמפ יעשה זאת בשלמות זה יהיה פשוט נס היסטורי וכך צריך להתייחס לזה. ההיגיון אומר שכך זה לא יקרה".