לקראת הכרה בירושלים
היסוס של טראמפ ישרת את הנרטיב הערבי

אם בכל מקרה הפלסטינים ישתוללו, האם לא היה עדיף באותו מחיר להשלים את המהלך של העברת השגרירות?

ניצן קידר , י"ח בכסלו תשע"ח

יוסי קופרווסר
יוסי קופרווסר
צילום: פלאש 90

תא"ל במיל' יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן ומנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, מעריך כי נראה שהנשיא טראמפ עדיין מהסס מעט בנוגע להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

קופרווסר, המשמש כמנהל פרויקט במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לא מתרשם מהאיומים של מדינות ערב על תגובה קשה להכרה בירושלים.

"הפלסטינים מנהלים מערכת איומים ופעילות מדינית למניעת מה שנתפס בעיניהם כרוע הגזרה, ומגייסים לעניין זה גם חלק ממדינות ערב, ובראשן ירדן. אולם מכיוון שסביר שמבחינת טראמפ מדובר בעמדה עקרונית המתחייבת גם ממסריו והתחייבויותיו לבוחריו, ומכיוון שמן הסתם יועציו הזהירו אותו מראש מפני התגובה הפלסטינית הנזעמת, העלולה אף להתבטא באלימות ובטרור, נראה שהוא יממש את כוונתו בכל זאת", אומר קופרווסר.

לדידו, הצעד של טראמפ בהכרה בישראל מחד וחתימה על דחיית העברת השגרירות מאידך - תמוה. "לא ברור מה טעם מצא טראמפ להפריד בין שני המרכיבים של המדיניות האמריקנית. כמה מאמץ ואומץ נדרשים כדי להכיר במובן מאליו ולהכריז על כך, ובעקבות זאת לעשות את מה שנגזר מכך?!

''אם בכל מקרה הפלסטינים ישתוללו, האם לא היה עדיף באותו מחיר להשלים את המהלך של העברת השגרירות? כנראה שטראמפ סבור שחצי מהלך ימתן את תגובת חלק מהערבים. אשרי המאמין".

קופרווסר טוען שהצעד הזה יכול להיות לרועץ לממשל טראמפ ולישראל. "דווקא ההיסוס בעניין השגרירות הוא זה שימשיך להזין את המחשבה הפלסטינית שנכון לדבוק בנרטיב השולל את זכותם של היהודים למדינת לאום על חלק כלשהו של ארץ ישראל, ומצדיק את המאבק נגד הציונות עד הכרעתה.

''זהו הנרטיב שעמד בשורש הסירוב הפלסטיני לקבל את החלטת החלוקה לפני 70 שנה ואת הצעות אובמה וקרי לפני שלוש שנים, והוא עדיין תקף".

לדבריו, "הגברת הלחץ על הפלסטינים להכיר בצורך לשנות את הנראטיב הזה היא הנתיב האמתי לשלום, והיא אמורה לקבל בקרוב חיזוק משמעותי כשישראל וארה"ב תאמצנה חקיקה המקצצת את הכספים המועברים לפלסטינים כל עוד הם ממשיכים לשלם, על פי החוק הפלסטיני, משכורות למחבלים האסורים בכלא הישראלי ולמשפחות השהידים".

"ההכרזה הצפויה של טראמפ היא הישג משמעותי נוסף בקיבוע התמיכה הבינ"ל בציונות וזו הסיבה שהפלסטינים צפויים להגיב בזעם. יכול להיות שהם ייגבו מאיתנו ומהאמריקנים מחיר כלשהו, וכדי לצמצמו על ישראל להיערך היטב לקדם את פני הרעה במישורים המדיני והביטחוני, אבל בתנאים הקיימים במזרח התיכון ובמערכת הבינלאומית יש סיכוי טוב יחסית להכיל תגובה פלסטינית, כך שבסופו של דבר ייאלצו הפלסטינים להשלים עם המציאות החדשה ולחיות עמה", הוא מסכם.