ח"כ גליק:
יום היסטורי, לא להתרגש מאיומי הטרור

ח"כ יהודה גליק מסביר לערוץ 7 מדוע הפסיק להצביע עם הקואליציה ומברך על הכרת ארה"ב בירושלים, "חלק מהגאולה של העולם כולו".

חזקי ברוך , י"ח בכסלו תשע"ח

יהודה גליק
יהודה גליק
צילום: Yonatan Sindel/Flash90טוען....

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) הכריז השבוע כי יפסיק להצביע עם הקואליציה, לאחר שהיו"ר דוד ביטן סירב לקדם את הצעת החוק שלו האוסרת מכירת סיגריות לצעירים מתחת לגיל 21.

בראיון לערוץ 7 מסביר גליק על החלטתו ומתייחס גם לכוונת נשיא ארה"ב להכיר בירושלים כבירת ישראל, ולאיומי הערבים בתגובה להכרה ההיסטורית.

''סיבת המוות מספר אחת בישראל זה הסיגריות והגיל שאנשים מתחילים לעשן הולך ויורד. ילדים בכיתה ה', ו' ו-ז' מתחילים לעשן, תיכוניסטים מעשנים, ואנחנו צריכים לשים לדבר הזה סוף", אומר ח''כ גליק.

הוא סיפר "אני כבר שנה מנסה לקדם יוזמות בנושא שבעיניי הוא הכי חשוב, מנסה להעלות את העניין על סדר היום הציבורי, הילדים שלנו בונים על זה שאנחנו נציל את החיים שלהם.

"לצערי הצעת חוק שלי בנושא הזה ירדה ונפלה בוועדת השרים בשבוע האחרון ואני הודעתי לממשלה שמבחינתי כלו כל הקיצין, אני עוצר את כל התחיבויותיי לקואליציה עד שיטפלו בנושא החשוב הזה".

ראש הממשלה שהוא שר הבריאות לא רואה את העניין עין בעין כמוך?

"לצערי הסיבה שזה נפל בוועדת השרים השבוע זה מסיבות של פוליטיקה: ליצמן אמר לי שהוא תומך אבל 'אני כבר לא שר הבריאות'. משרד הבריאות אומר לי שהוא תומך אבל אין להם שר. יש פה פוליטיקות שאני לא מוכן לקבל אותן.

''אנחנו צריכים לשים קץ לדבר הזה של העישון בגיל צעיר כיוון ש-90 אחוז מהמעשנים מתחילים את העישון שלהם בעודם ילדים. 50 אחוז מהמעשנים מתים בגלל זה".

הופתעת מהתגובות ששאלו אותך שעל דבר כזה אתה רוצה להפיל ממשלה?

"לא הופתעתי כי אני יודע שאנשים לא מייחסים לזה חשיבות. אנשים חושבים שהדבר הכי חשוב היום ביש"ע זה אם הורסים בית. ודאי שכואב לי על כל בית שהורסים אותו, אבל גם הנושא הזה נושא שבנשמתנו.

"חברות הסיגריות מכניסות לתוך הסיגריה חומר שכל תפקידו הוא לגרום להתמכרות. מפרסמים את הסיגריות בפייסבוק, כל ילד בן 13 נחשף לזה ואחרי זה הוא מתחיל לעשן והוא מתמכר וכבר לא יכול להפסיק".

איפה תהיה היום בשמונה בערב?

''אני מניח שאני אהיה קשוב לדבריו של נשיא ארצות הברית טראמפ. אני עדיין לא יודע איפה אהיה גיאוגרפית אבל ודאי אקשיב לנאום הזה, מדובר היום לדעתי ביום היסטורי שבהחלט מתחבר לסדרה של הצהרת בלפור, להחלטת האו"ם, אפילו להכרזת המדינה ואיחוד ירושלים, והיום אנחנו 50 שנה לאיחוד ירושלים ונשיא ארצות הברית, המדינה מהחזקות בעולם, מכריז על הכרה בירושלים כבירת ישראל.

"מכיוון שאנחנו כל הזמן טענו שהציונות זה תהליך של שיבת ציון, של קיבוץ גלויות, זה תהליך שהוא לא שייך רק לעם ישראל, חלק מהגאולה של העולם כולו, וחלק מזה הוא שהעולם המאמין יכירו בזה.

"היום זה יהיה צעד ראשון, אני מקווה ואני מאמין שכך יקרה. בעקבותיו יבואו עוד ראשי המדינות לאט לאט. תוך כמה שנים לא נאמין שפעם היו מדינות שלא הכירו בירושלים כבירת ישראל".

גליק דוחה את איומי הפלסטינים והעולם הערבי, "ראשי מדינה צריכים לעשות מה שנכון ולא להיכנע לאיומים. ומה שנכון הוא שירושלים היא בירת ישראל. כל זוג יהודי שהתחתן בשלושת אלפים השנים האחרונות יודע שהוא נשבע לירושלים, כל מי שציין ליל סדר באלפי שנים האחרונות יודע שהוא סיים אותו ב'שנה הבא בירושלים', כל מי שברך ברכת המזון אמר 'ובנה ירושלים'. ולכן מה שצריך לעשות זה מה שנכון.

"יכול להיות שכל מיני גורמי טרור ינסו לעשות, כמו שהם תמיד עושים, כי הם תמיד מנסים להצדיק את הטרור שלהם ומוצאים דרך להאשים אותנו בטרור שלהם, ולכן יכול להיות שיש גורמי טרור שינצלו את זה כדי להאשים אותנו ולנסות לעשות טרור, אבל בראיה לטווח ארוך אין ספק שאנחנו נציין את זה כאירוע היסטורי.

''יחד עם זאת, צה"ל, המשטרה ושירותי הביטחון צריכים להיות ערוכים לאפס סובלנות לכל סוג של טרור בכל מקום.

''בטווח הקרוב יכול להיות שיהיו כאלה שינצלו את זה כדי לתרץ את הטרור שלהם, צריך להזכיר לעצמנו שהטרור שלהם הוא לא בגלל זה. הם יתפסו על זה טרמפ, יתפסו טרמפ על טראמפ.

''אנחנו צריכים להבין שמה שנכון הוא נכון, ואוי ואבוי אם ראשי מדינה מקבלים החלטות בגלל איומי טרוריסטים".