"השופט איים על ראש עיר כי הוא חרדי"

ח"כ אייכלר טוען כי השתלחותו החריפה של השופט חנן מלצר בראש העיר בית שמש משה אבוטבול - מקורה בזהותו החרדית.

מיכל לוי , י"ח בכסלו תשע"ח

משה אבוטבול
משה אבוטבול
חזקי עזרא

האיום במאסר ששיגר השופט חנן מלצר השבוע לעברו של ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול במהלך דיון בית המשפט, יצר זעם רב בקרב הנציגות החרדית בכנסת.

במהלך דיוני המליאה תקף ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בחריפות את בית המשפט וטען כי השופט מלצר חצה את הגבולות.

"בית המשפט איים השבוע במאסר על ראש עיריית בית שמש באם לא יוסרו שלטים הנוגעים לצביון בשכונות החרדיות בעיר. מעולם לא קרה ששופט איים על ראש עיר על מה שאחרים עושים בעירו. תארו לכם שופט מאיים על ראש עיר ערבי 'אם לא תסיר את הסיסמאות נגד המדינה בעירך, תלך למאסר'. הרי המדינה הייתה רועשת", אמר.

"אני רואה את הפרוטוקול של בית המשפט נגד ראש עיריית בית שמש. השופט מאיים עליו פעמיים במאסר. 'יש סנקציה נוספת', כותב השופט מלצר, "והיא סנקציה של מאסר. אדוני רוצה להגיע לזה?"', ציטט אייכלר מתוך הפרוטוקול.

"ואז הוא מוסיף בנימה מאיימת: 'ראש העיר יכנס למאסר. זה הצעד הבא'. היכן נשמע כדבר הזה? השופט מלצר מאיים על ראש העיר אבוטבול שנבחר על ידי הציבור. מהיכן נובעת התעוזה של מלצר לעשות דבר כזה?", דברי ח"כ אייכלר.

הוא טען כי השתלחותו של השופט, מקורה בזהותו החרדית של ראש העיר. "הסיבה שהשופט מרשה לעצמו להתנהג כך, היא רק משום שראש עיריית בית שמש הוא חרדי ומלצר מרגיש אליו כמו כובש לנכבש, כמו שליט לנתין. זו הגישה של שופטי בג"ץ, גישה מתנשאת ושתלטנית שכבר דובר עליה רבות".

"במקרה הזה, ראש העיר כבר הסיר את השילוט, והוא גם מצהיר שימשיך להסיר, ובכל זאת השופט מאיים עליו במאסר. נגד ערבים ובדואים אף אחד לא מעז לסכסך, להיפך, מנסים כל הזמן להרגיע את הרוחות. אבל נגד החרדים הכול מותר. מסכסכים את עם ישראל זה בזה. כלו כל הקיצין. היה לא תהיה", הוסיף אייכלר.

נזכיר כי בתחילת השבוע דן בית משפט העליון בעניין שלטי הצניעות של הקהילות הקיצוניות בבית שמש כשהשופט מלצר משמיע ביקורת חריפה כלפי ראש העיר.