זעם בעולם הערבי

אבו מאזן: ארה"ב סיימה את תפקידה כמתווכת בתהליך השלום. ח"כ איימן עודה: טראמפ השליך גפרור על המזרח התיכון.

ניצן קידר , י"ח בכסלו תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: רויטרסטוען....

בעולם הערבי תוקפים בחריפות את החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירתה של מדינת ישראל.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן טען כי ''החלטת טראמפ תוביל למלחמות שלא יהיה להן סוף.

"הממשל האמריקני, בהחלטתו בעניין ירושלים, החליט להפר את כל ההחלטות הבינלאומיות ולהתעלם מהקונצנזוס הבינלאומי", הוסיף אבו מאזן. "הצעדים המגונים האלה למעשה ממוטטים את כל המאמצים של תהליך השלום. ארה"ב למעשה הודיעה על נסיגתה מתפקידה כנותנת חסות למשא ומתן.

''הצעדים האלה תורמים לארגונים הקיצוניים שמעוניינים לגרור את האזור למלחמת דת. זה יוביל למלחמות שלא יהיה להן סוף. אנו מזהירים מפני כך כבר זמן רב", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית.

מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי "טראמפ הרס כל סיכוי לפתרון שתי המדינות. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל, וזוהי סתירה מוחלטת להסכמות בין הפלסטינים והישראלים. הצעד הזה סוגר דלתות ואני סבור שטראמפ הביא לסוף המעורבות של ארה״ב בתהליך השלום".

נשיא לבנון מישל עון אמר כי ההכרזה של טראמפ "מאיימת על תהליך השלום ועל היציבות באזור". דובר ממשלת ירדן מסר: "אנו מתנגדים להחלטת טראמפ שתגביר את המתיחות ומנציחה את הכיבוש".

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב להכרה האמריקנית בירושלים ומסר ״טראמפ שונא האדם לא מתעניין בגורל הישראלים ובטח לא בגורל הפלסטינים, הנאום שלו הערב היה שילוב של בורות ויהירות כשההשלכות כלל אינן מעניינות אותו. טראמפ השליך היום גפרור על המזרח התיכון ואת המחיר ישלמו שני העמים", תקף עודה.

''ארצות הברית של טראמפ הודיעה היום באופן רשמי שהיא חלק מהכוח הכובש, ולכן אינה יכולה לשמש בשום אופן כנותנת החסות לשיחות בין הישראלים והפלסטינים. העם הפלסטיני יחד עם כוחות השלום בישראל ימשיכו במאבקם האמיץ עד לסיום הכיבוש וכינון שלום אמת״, הוסיף.

ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) תקף בחריפות את הצהרתו של טראמפ ואמר שמדובר בהצהרה קולוניאלית שסותרת את המשפט הבינלאומי ומהווה יריקה בפרצוף הקהילה הבינלאומית.

ג׳בארין הדגיש, ״העולם מעולם לא הכיר בסיפוחה של ירושלים המזרחית לישראל, וקיימות החלטות הן של מועצת הביטחון של והן של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג הקובעות שירושלים המזרחית היא שטח כבוש כשאר האזורים שישראל כבשה בשנת 1967״.

״לפלסטינים מעולם לא היו ציפיות מארה״ב, וטראמפ היום הציב את מדינתו בראש החזית כנגד מאמצי השלום של כל העולם״, אמר.