זחאלקה ובל"ד: לצאת למאבק

ח"כ זחאלקה ומפלגתו במתקפה על טראמפ וישראל: ירושלים חשובה לפלסטין יותר מוושינגטון לטראמפ. ניאבק עליה בכל מחיר. להעניש את ישראל.

שמעון כהן , י"ח בכסלו תשע"ח

ח"כ ג'מאל זחאלקה
ח"כ ג'מאל זחאלקה
פלאש 90

בפוסט שפרסם לאחר נאומו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, קורא חבר הכנסת ג'מאל זחלקה למאבק והפגנות ברחוב הערבי. זאת לאחר קריאה של תנועתו, בל"ד, לפלשתינים לצאת למאבק.

"ירושלים חשובה לפלסטינים יותר מאשר וושינגטון לאמריקאים" כתב זחאלקה והגדיר את דברי הנשיא טראמפ אודות מעמדה של ירושלים והכוונה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים כהכרזת מלחמה על העם הפלסטיני ועל הערבים בכלל.

לדברי זחאלקה בנאומו אימץ טראמפ את סילוף ההיסטוריה ואת המציאות כמו גם את האידאולוגיה הציונית ואת המיתוסים, הרטוריקה והעוינות כלפי העם הפלסטיני, כהגדרתו.

עוד הוסיף וכתב כי מעמדה ההיסטורי, לאומי, תרבותי ודתי של ירושלים הופך אותה לחשובה בעיני הפלסטינים יותר מאשר וושינגטון לאמריקאים, וכשם שטראמפ לא יהיה מוכן לוותר על וושינגטון כך הפלסטינים לא יוותרו על ירושלים. "פלסטין בלי ירושלים היא גוף ללא רוח, העם הפלסטיני יגן על ירושלים מפני התוקפנות האמריקאית והישראלית בכל מחיר".

זחאלקה קרא לצאת להפגנות נגד ההכרזה האמריקאית בכפרים הערביים בגליל, במשולש ובנגב ולקיים הפגנות מול שגרירות ארה"ב. את קריאתו זו מפנה חבר הכנסת זחאלקה לערביי ישראל מהם הוא מצפה לתרום למאבק הפלסטיני נגד ההחלטה האמריקאית הפוגעת ו"עוינת את הזכויות הלגיטימיות שלהם, במיוחד את הזכות לטאטא את הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה אל קודס וחארם אל שריף".

בתנועת 'לך ירושלים' מציינים כי דבריו החריפים של חבר הכנסת זחאלקה מגיעים לאחר פרסום דברים תקיפים ממפלגתו בל"ד עוד קודם לדברי טראמפ. על פי הודעה זו בבל"ד רואים בהחלטת הנשיא טראמפ "צעד חריף של עוינות לעם הפלסטיני והתכחשות לזכויותיו ההיסטוריות, וביטוי לזלזול בעולם הערבי והאסלאמי על עמיו והנהגותיו".

"טראמפ מקדם חריגה מסוכנת מהמדיניות האמריקאית הרשמית שהונהגה עד כה. העמדה המסורתית של הממשל האמריקאי תפשה את מעמדה העצום של העיר ואת הרגישות הרבה שישנה בעם הפלסטיני ובעולם הערבי והאסלאמי לנושא, ועל כן נמנעה (על אף יחסיה המיוחדים של ארצות הברית עם ישראל) מלנקוט בכל עמדה רשמית נחרצת".

לדברי בל"ד מדובר בצעד שנועד "להכריע את הסכסוך באופן חד צדדי ולסתום את הגולל על הדרישה הפלסטינית למימוש זכויותינו ההיסטוריות בירושלים. צעד זה משקף אימוץ מוחלט של הנרטיב שמנסח הימין הציוני הקיצוני, ומשרת את שאיפותיו לקבור את זכויות העם הפלסטיני ולרמוס את ההסכמה הבינלאומית הרחבה בנושא הפלסטיני באמצעות קביעת עובדות בשטח – ייהוד ירושלים המזרחית בכוח הזרוע וניתוקה המוחלט והכוחני מהגדה המערבית, הרחבת והעמקת ההתנחלויות וההשתלטות על שטחי סי – ובכך למנוע את הקמתה של מדינה פלסטינית בעלת ריבונות מלאה".

"ירושלים היא בירת פלסטין על אפו ועל חמתו של טראמפ, גם אם הפך לכלי משחק בידי נתניהו והימין הישראלי", קובעים בבל"ד ומוסיפים: "להנהגה הפלסטינית יש לא רק זכות אלא אף חובה לצאת ולהכריז כי הצעד הזה הוא הצהרה מפורשת של ארצות הברית על הפיכתה הממשית לחלק מכוחות הכיבוש, וכי הפלסטינים מודיעים על סיום תפקידו של הממשל האמריקאי כמתווך (שמעולם לא היה ניטרלי) בשל פריצתו הבוטה את גדר החלטות האומות המאוחדות ואת גבולות הלגיטימיות וההסכמה הבינלאומית הרחבה, שרואה בכיבוש פשע מלחמה ודורשת את נסיגת ישראל מכל השטחים שאותם כבשה ב-67'".

בל"ד אף פונה לעולם כולו לבלום את המהלך האמריקאי: "נושא ירושלים הוא סוגיה פלסטינית, ערבית ואסלאמית, וכן סוגיה חשובה של הקהילייה הבינלאומית. על כל הגורמים הנוגעים בדבר לנקוט בצעדים הדרושים כדי למנוע את יישום ההחלטה האמריקאית המסוכנת והחמורה הזו, ומדינות העולם צריכות לצאת ולעמוד בנחישות נגד העמדה התוקפנית האמריקאית".

בהקשר זה אף קוראים שם להענשת ישראל וארה"ב בידי העולם: "המדינות הערביות והאסלאמיות נדרשות להטיל סנקציות על ישראל וארצות הברית בעקבות הכרזתו המסוכנת של טראמפ. התגובה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים צריכה להיות החזרת השגרירויות הערביות והאסלאמיות מישראל והקפאת כל ההסדרים הביטחוניים עם ארצות הברית עד שתיסוג מהחלטתה. כיבוש ירושלים הוא קו אדום, וההגנה עליה היא חובתם של כל הפלסטינים, הערבים, המוסלמים ושוחרי זכויות האדם והצדק ברחבי העולם כולו".

בל"ד קוראת לרשות הפלסטינית להכריז על הפסקה מוחלטת של התיאום הביטחוני, ו"לשוב אל העם ואל אופציות המאבק שנסמכות על זכויותיו ההיסטוריות ועל הלגיטימציה העולמית הרחבה למאבק על בסיס ההחלטות הבינלאומיות. הרשות הפלסטינית צריכה להכריז כי ברור שאין פרטנר לשלום, ולהבין שאין ברירה אלא לשקם ולחזק את המוסדות הייצוגיים של העם הפלסטיני – שכן הם ורק הם יכולים להוות את המשענת והמסגרת המנהיגותית של מאבקו".

עוד מוסיפים בבל"ד וקוראים לרשות הפלסטינית להשלים את תהליך הפיוס הפנימי מול חמאס ללא עיכובים ודחיות, "ולראות בו את מקור הכוח וההגנה הראשון במעלה של העם הפלסטיני, כבחירה אסטרטגית מאבקית שאיננה כפופה לתכתיבי משטרים כאלו ואחרים או להסדרים חיצוניים אשר מעוניינים לחסל את הנושא הפלסטיני. הרשות הפלסטינית נדרשת לנקוט בצעדים ההכרחיים והראויים לשם בנייתו מחדש של הארגון לשחרור פלסטין – כך שיכלול את כל הכוחות והפלגים הלאומיים והאסלאמיים הפעילים – ולמצבו כמנגנון קבלת ההחלטות שייצג את העם במאבקו וינהיג אותו בשלב הקשה שבפתחו אנו עומדים".

בהודעת התנועה נכתב עוד כי "לאור ההתפתחות החמורה סבורה בל"ד כי יש לנקוט בצעדי מאבק מידיים ולצאת לצעדות והפגנות שיבטאו את הכעס על ההחלטה האמריקאית העוינת ויקראו להגשמת שלום צודק שיבטיח לעם הפלסטיני חירות מכיבוש וניצול. מטרה זו תושג באמצעות הקמת מדינה ריבונית שבירתה ירושלים המזרחית והגשמת זכות השיבה על בסיס ההחלטות הבינלאומיות".