מתעקשים להיות "חמוצים"

אתה פותח את הרדיו והטלויזיה ופשוט לא מאמין, איך אפילו בהכרזת טראמפ מצליחים חלק מאנשי התקשורת הבולטים למצוא את הנקודה הרעה. דעה

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בכסלו תשע"ח

טראמפ
טראמפ
Reuters

1. לא אהבתי את "נאום החמוצים" של ראש הממשלה נתניהו. היה משהו מביך בעיני בכך שהאדם החשוב ביותר במדינה, האיש שבחרנו לנהל את עניינינו החשובים ביותר, מתגולל על אנשי התקשורת.

אבל מאז יום ראשון, אז התברר שהנשיא טראמפ מתכוון להכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל, "נאום החמוצים" של נתניהו לא יוצא לי מהראש.

חי נפשי שאינני מצליח להבין. לא מסוגל להבין איך כל ידיעה חדשותית, תהיה הטובה ביותר שיכולה להיות, מקבלת בסיקור התקשורתי בכלי התקשורת המרכזיים, בעיקר במדינה האלקטרונית, נופך חזק של חמיצות עזה.

לפעמים נדמה שיש אנשי תקשורת שהמומחיות העיקרית שלהם היא למצוא בכל דבר טוב את החיסרון, את הנקודה הרעה הקטנטנה (שבאמת קיימת בו, יש להודות), ולנפח אותה מממדיה הזעירים לגודל כזה שבו היא מסתירה את כל הטוב הזה.

2. נכון, מותר להודות, לא הכל מושלם בהכרזתו של טראמפ. אין כאן הכרזה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל לנצח נצחים (לא נראה לי שמישהו גם ציפה שזה מה שיקרה) ואין לוח זמנים ברור להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

אבל שום דבר בחיים שלנו לא מושלם. גם הבגד החדש שקנינו קצת לוחץ במותן לפעמים, למרות התענוג ברכישה ובלבישה, וגם באוטו החדש שרכשנו לא הכל בדיוק כמו שהיינו רוצים לראות. החיים הם מקום מורכב, והזירה המדינית הבינלאומית היא מקום מאוד מורכב.טוען....

3. ה"אכזבה" המדומה של חלק מאנשי התקשורת ממה שאין בהצהרתו של טראמפ מגוחכת במיוחד, כאשר נזכרים שהבעיה האמתית שלהם היא עצם קיומה של ההצהרה.

הם הרי לא באמת רוצים שטראמפ יכיר בירושלים המאוחדת כולה כבירת ישראל לנצח נצחים ויכריז שביום ראשון בשבוע הבא יבואו המובילים לקחת את הציוד המשרדי של שגריר ארה"ב בישראל ויעבירו אותו ללשכה חדשה בירושלים.

הבעיה האמתית שלהם היא עם העובדה שיש כאן נשיא אמריקני שמיישר קו (חלקי אמנם) עם העמדות הישראליות בסכסוך הישראלי-פלסטיני. מי ילחץ על נתניהו? הם תוהים. מי יגרום לו לעשות ויתורים כואבים"? הם שואלים את עצמם.

4. תנו לנו חופש. יממה אחת לחגוג. לפני שאתם חוזרים שוב לשאלות על המחיר שישראל משלמת, ומה בכלל צריך את זה, ומתי תעבור השגרירות, ומה יהיה על מזרח ירושלים אחרי ההכרזה ומה בכלל משמעותה המשפטית.

מותר בהחלט לשאול את כל השאלות הללו. אין פסול בעצם הצגתן. מה שלא לגיטימי כאן הוא פסטיבל החמיצות.

יש כאן צעד אמריקני חשוב, יש כאן הישג מדיני נאה מאוד לראש הממשלה ושר החוץ נתניהו שבאופן כללי הוא מדינאי לא רע בכלל, וזה צריך להיות המוקד ביממה הזו. יתר הקושיות - בשבוע הבא.