המחזור המופגז ששימש את הרב נריה

במלאת 22 שנה לפטירת הרב נריה נחשף סיפור מחזור יום הכיפורים ממנו התפלל הרב. "למרות הפגז המחזור שרד"

ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ח

המחזור המופגז
המחזור המופגז
הצילום באדיבות המצלם

יום השנה ה-22 לפטירתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, ראש ישיבות בני עקיבא, מייסד אם ישיבות בני עקיבא בכפר הרא"ה, ומי שכונה גם "אבי דור הכיפות הסרוגות", חל היום (חמישי), י"ט בכסליו.

לרגל יום השנה חשפה משפחתו של הרב נריה את הסיפור העומד מאחורי מחזור יום הכיפורים שהרב נריה היה מתפלל מתוכו את תפילת הנעילה.

בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים עלה הרב נריה זצ"ל יחד עם קרוב משפחתו הרב אברהם גוגיג לחזק את חיילי צה"ל ברמת הגולן.

כאשר הגיעו לבסיס נאפח המופצץ נכנסו השניים אל בית הכנסת שהיה במקום. ארון הקודש הם הבחינו ספג פגיעה של פגז טנק סורי אך כאשר פתח הרב נריה את הארון הוא נדהם לגלות כי ספר התורה עומד על תילו ללא פגע, חוץ מספר התורה הבחין הרב נריה במחזור תפילת יום הכיפורים שנפגע מרסיסי הפגז.

הרב שמר את מחזור התפילה ומאז ועד יום פטירתו לפני 22 שנה נהג הרב משה צבי נריה זצ"ל להתפלל מתוך המחזור הפגוע בתפילת נעילה של יום הכיפורים.

הרב אברהם גוגיג שהסיע את הרב נריה והיה איתו מספר, "רצינו ללכת ולעודד את הלוחמים בגזרות השונות, הרב מאוד רצה לרומם את רוחם שכן במלחמה הזו ספגנו אבדות קשות והיה צורך להגיע ולדבר עם הלוחמים".

הרב גוגיג מציין, "היה אסור לנסוע עם פנסי הרכב דולקים, נאלצנו לנסוע עם צלופן כחול על פנסי הרכב". לאחר שהגיעו לבסיס נאפח כאמור הבחינו השניים בבית הכנסת שהופץ ובמחזור המיוחד.