בשבע מהדורה דיגיטלית

תחנות תרבות

תחנות תרבות והפעם עם הרב חיים אמסלם, 58, יו"ר תנועת עם שלם

יוסף ארנפלד , י"ט בכסלו תשע"ח

הרב חיים אמסלם
הרב חיים אמסלם
צילום: תנועת עם שלם

דמות ספרותית שהיא מקור השראה בשבילך:

הסופר והמשורר הרב יוסף משאש זצ"ל, דיין ואב בית דין במדינות אלג'יריה ומרוקו. מלבד גדלותו בתורה ובכל מכמניה, היה משורר ובעל מליצה ושירה נשגבה, ברוח שירתם של גדולי המשוררים מתור הזהב של ספרד, הרב יהודה הלוי ודומיו. דמות מופת מיוחדת אשר חווה וליווה את המעבר מחברה ישנה ודי פרימיטיבית, לחברה מודרנית שיש לתת לה מענה הלכתי ללא מעט בעיות שצצו עם ההתפתחות הטכנולוגית המואצת והמודרנה.

שלושה שירים עבריים אהובים:

"בארץ אהבתי", "יימלא פי תהילתך" ו"אם אשכחך ירושלים". שירים מיוחדים בעלי לחן מרגש. מילות השירים כשהם מלווים במנגינה התואמת מהוות מפתח לנימי הנפש העדינים.

קבוצת ווטסאפ מעניינת שאתה חבר בה:

קבוצה משפחתית שנקראת "תות לה פאמי" - בצרפתית: כל המשפחה. הקבוצה כוללת את הבנים והבנות שלנו ואת החתנים והכלות, ובה אנחנו מדווחים ומשתפים דברים יותר אישיים ומשפחתיים, ומחליפים דעות והתייעצויות. מה הייחוד שלה? ההומור החופף עליה. בה אנחנו מרשים דברים שהיינו יותר מאופקים אם היינו יודעים שהדברים גלויים לעיני כול.

הבילוי המועדף עליך:

מוזיקה עתיקה, שירת המקאמים, השירה האנדלוסית הספרדית ושיטוט בספריות שמחזיקות כתבי יד עתיקים.

יש לך מיליון דולר להוציא על תרבות. למי היית נותן אותם ובשביל מה?

לרכוש כתבי יד עתיקים ונדירים, כתבי גדולי ישראל שבמאות השנים האחרונות נאבדו מאיתנו או שנמצאים טמונים במוזיאונים שונים או באוספים פרטיים בלי דורש ומבקש. העיסוק בכתבי יד עתיקים הוא מרתק. מלבד הצפונות הטמונות בהם המתגלות לעיתים, יש בהם לא פעם ללמד על דרך החשיבה של גדולי הדורות הקודמים, וכמה התרחקנו מהם ומהלך מחשבתם. זה בוודאי עוזר מאוד לגבש חשיבה אחרת, פורצת דרך לעיתים.

מישהו שאתה מקפיד לעקוב אחריו בפייסבוק:

נ. יהושע, סטודנט מוכשר ביותר שהכרתי במקרה, וראיתי את תחום תחביבו ועיסוקו בחקר הלכה מיסודותיה, מנסה להתחקות אחר מניעי הפסיקה השונים של פוסקי ההלכה ממזרח וממערב, ומביא ומגלה פנינים שונות. אני מלא הערכה לכשרונו, לסגנונו, ליושר מחשבתו ולתפיסת עולמו.

קולגה מוערכת מהתחום הפוליטי:

אילן גילאון. אדם אנושי, עממי ואיש אמת. לא פעם אנחנו מתווכחים מרה. אני קורא לו המרוקאי השמאלני, והוא אומר שאני הרב היחיד שיש לו בעולם.

דמות תורנית-ציונית שמהווה אבן דרך בתקומת הארץ:

הרב עוזיאל זצ"ל, אדם ענק שבענקים בתורה ובמידות. מורשתו התורנית ודרכו הציונית הם נר לרגליי ואור לנתיבתי. פעל ועשה רבות בתנועה הציונית ערב הקמת המדינה ובמיוחד לאחריה, מיסד את הרבנות בישראל ואת מעמד הרבנים. פסיקתו בהירה, הגיונית ומותאמת לצורכי מדינה המגבשת את ערכיה. הלוואי שהיינו מעמיקים יותר בהגותו ובמשנתו. הרב עוזיאל היה הראשון שלחם למען מעמד האישה, ואיפשר בפסק הלכה תקדימי בזמנו זכות בחירה לאישה למוסדות המדינה, שירות בצה"ל כערך עליון כקדוש ומצווה, תורה שיש בה התחשבות בזולת בלי כפייה. הלוואי שאזכה ללכת לאורו ובדרכו.