מה היה הרב נריה עונה ליאיר לפיד?

יאיר לפיד וחבריו מנסים להחזיר אותנו לגלות. לשטייטל, ליהודי הפרטי שמדליק נרות של שבת בין פריצים בפולין או בין גוים חביבים. דעה.

יהודה ולד , י"ט בכסלו תשע"ח

יאיר לפיד
יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר השבוע מעל דוכן הכנסת :"מסורת ישראל הסתדרה יוצא מן הכלל אלפי שנים בלי חוקי כפיה דתית שכל ייעודם הוא לתקוע אצבע בעין לאנשים אחרים".

האמת היא שהתפיסה שהדת היא עניין פרטי של כל אדם ואדם ואינה שייכת כלל למרחב הציבורי איננה המצאה חדשה של יאיר לפיד. גישה זו נולדה על ברכי הנצרות הפרוטסטנטית כחלק ממלחמתה בשחיתות האפיפיורית ומשם המשיכה לתנועות הרפורמיות במאה ה-19 ואף היום יש חילונים ומעט דתיים ליברלים שדוגלים בחופש דת מוחלט.

לפי אסכולה זו, מי שמעוניין להיות דתי מוזמן לבצע פעולות דתיות בלי שאף אחד יפריע לו, כשם שכל אדם יכול להיות חילוני או רפורמי או בכלל נוצרי ומוסלמי. אין למעשיו כל קשר למדינת ישראל, שכל תפקידה מסתכם בהנגשת שירותי דת לכל המעוניין בכך. או במילים אחרות, הפרדת הדת מהמדינה.

מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל כבר לפני שנים רבות פעל לביטול הסעיף בפרוגרמה הציונית שהכריז: "הציונות, דבר אין לה עם הדת". הרב קוק האמין שהדת בישראל אינה מדריכה רק את האדם הפרטי אלא את האומה כולה. התורה שייכת לעם וממנו יוצאים הפרטים. קרני האורה של התורה מאירות דרך המערכות הציבוריות בחקיקה ובסדרי שלטון, בחינוך, בכלכלה, בביטחון ובמשפט.

המחלוקת עם חבר הכנסת לפיד איננה על זכויות הדתיים או תחבורה ציבורית בשבת לחילונים. המחלוקת היא מחלוקת מאוד יסודית: מהי מדינת ישראל?

יאיר לפיד וחבריו מנסים להחזיר אותנו לגלות. לשטייטל, ליהודי הפרטי שמדליק נרות של שבת בין פריצים בפולין או בין גוים חביבים בקליפורניה. "אלפי שנים הסתדרתם בלי מדינה, הצלחתם לשמור על הישיבות שלכם גם בארצות אירופה והשלטון הסובייטי, אז מה הבעיה? תמשיכו ככה גם כאן" אומר לנו לפיד.

אבל אנו רואים במדינת ישראל חלק מתהליך של גאולה. עם ישראל שב לארצו מהגלות להקים מדינה יהודית שתהיה ממלכת כהנים וגוי קדוש. חיים של אומה שיהיו לאור ערכים חילונים וזרים שנלמדים מאומות אחרות הם חורבן, זיוף של ההיסטוריה ובגידה בכיסופים של אבותינו ואמותינו במשך 2,000 שנה. זו לא תקומה. ייחודה של מדינת ישראל היא אופיה היהודי המיוחד העובר במסורת ישראל שנים רבות.

בתשובה לשאלה - מה ערכה של מצווה דתית כשהיא נעשית בכפיה? ענה הרב משה צבי נריה זצ"ל שיום פטירתו חל היום: "גם אם נאמר שאין ערך לכפיית היחיד לעשות מעשים אשר לבו בל עמו, מבחינת היחס של היחיד לעצמו... הרי יש ערך רב לכפיית מעשים זו לגבי קביעת אופי חיי הרבים... ובכן לא כפיה דתית לפנינו כאן, אף לא כפיה מצפונית, אלא פשוט הגבלת חופש הפרט... וכי אין עם ומדינה בעולם שאינם מגבילים את חופש האזרח בשטחים שונים ומטעמים שונים?"

הרב נריה זצ"ל המשיך והסביר: "ברגע שמתחילים לראות את הדת כיסוד קיומה ויעודה של האומה, הרי ברור ומובן לכל כי ערכים לאומיים כלליים עומדים מעל לאינטרסים של היחידים. וכך אנו עוברים לשטח הידוע והמקובל של הכפייה הלאומית החברתית המוסכם בכל האנושות".

ח"כ לפיד, תקשיב לרב נריה זצ"ל. תשמור על המדינה היהודית.