"משמעות תנ"כית" להכרה בירושלים

דוברת הבית הלבן פרסמה הודעה חריגה ובה הבעות תמיכה מכל קצוות הקשת הבכירה האמריקנית בהכרה בירושלים והעברת השגרירות אליה.

ניצן קידר , י"ט בכסלו תשע"ח

טראמפ
טראמפ
Reutersטוען....

הבית הלבן פרסם הודעה חריגה ובה גילויי התמיכה המרכזיים מישראל, ועוד עשרות דברי תמיכה מצד קובעי מדיניות בארה"ב, התומכים בהחלטה הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל.

מזכיר המדינה, רקס טילרסון, צוטט כאומר "התייעצנו עם חברים רבים, שותפים ובעלי ברית לקראת קבלת החלטתו של הנשיא. אנו מאמינים בתוקף שלצד ההכרה יש הזדמנות לשלום בר קיימא".

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, פול רייאן, הוסיף "ירושלים היתה ותמיד תהיה בירתה הנצחית והבלתי מחולקת של מדינת ישראל. מעמדה של העיר כמרכז הדת של היהדות הוא עובדה היסטורית - לא עניין של ויכוח. אני מברך את הנשיא טראמפ על הפעולה החשובה הזאת ועל לקיחת הצעדים להעברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים".

יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט, בוב קורקר מצוטט בהודעת הבית הלבן כאומר, "ההכרזה של היום מכירה במה שנכון כבר כמעט 70 שנה - ירושלים היא מקום מושבה של ישראל. על בסיס דו-מפלגתי, הקונגרס הצביע שוב ושוב ברוב מכריע על הכרה בירושלים כבירת ישראל, ואני מברך על יוזמת הנשיא להפוך אותה למציאות".

בהודעה מצוטטים עוד מחוקקים וסנאטורים משתי המפלגות - כולם מביעים תמיכה בלתי מסוייגת במהלך.

בנוסף, מוסר הבית הלבן תגובות אוהדות של ארגונים יהודיים ברחבי ארה"ב, מכל גווני היהדות - וכן מנהיגים נוצרים בולטים שתומכים גם הם בצעדו של טראמפ.

בהודעה החריגה, מביא הבית הלבן גם תגובות אוהדות בתקשורת.

כך, מצוטט מאמר המערכת של ה"ניו יורק דיילי ניוז" הקובע כי "ההכרה של דונלד טראמפ במציאות היא מבורכת. 70 שנים של בדיה אמריקנית לפיה מדובר במדינה ללא בירה, מסתיימים בהכרה בירושלים כבירת ישראל. זו הצהרה ברורה לכוחות האנטי-ישראליים: עליכם להבין במוקדם או במאוחר: המדינה היהודית לא הולכת לשום מקום. תתמודדו עם זה".

גם ג'ואל פולק, מהעורכים הבכירים ב"ברייטברט" מצוטט בהודעה. "ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקאית שם היא רק הכרה במציאות. אבל זו גם החלטה אמיצה, המעידה כי ארה"ב תעמוד לצד בנות הברית שלנו ללא קשר לאיומי הטרור. החלטתו של הנשיא טראמפ מייצגת גם ערבות לריבונות ישראלית לפחות בחלק מירושלים. אין זו הגזמה לומר כי בעיני היהודים, ההכרה בירושלים כבירת ישראל היא אירוע בעל משמעות כמעט תנ"כית".