האיחוד האירופי דואג למוסלמים

הנציבות האירופית החליטה להגיש תביעה נגד הונגריה, צ'כיה ופולין, לאחר שהממשלות המקומיות סירבו לקבל מהגרים מוסלמים לשטחן.

ניסן צור , י"ט בכסלו תשע"ח

בניין הממשלה בהונגריה
בניין הממשלה בהונגריה
צילום: אייסטוק

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן וניסיונות שכנוע, החליטו ראשי הנציבות האירופית להגיש תביעה לבית המשפט האירופי לצדק נגד שלוש מדינות החברות באיחוד האירופי – הונגריה, צ'כיה ופולין, בטענה כי שלוש המדינות סירבו לקחת חלק ב"תוכנית החלוקה" של מהגרים במדינות האיחוד האירופי, כפי שנקבע על ידי מוסדות האיחוד.

על פי "תוכנית החלוקה", שעברה בחודש ספטמבר 2015 במועצה האירופית, אמורה כל מדינה החברה באיחוד האירופי לקלוט כמות מוגדרת של מהגרים מוסלמים שנמלטו ממדינות המזרח התיכון ואפריקה, בעיקר לאיטליה ויוון, כאשר בסך הכל אמורות מדינות האיחוד האירופי לקלוט 160 אלף מהגרים.

זמן קצר לאחר קבלת ההחלטה הודיעו מספר מדינות ובהן פולין, צ'כיה, הונגריה וסלובקיה כי הן מסרבות להכניס לשטחן מהגרים נוספים, ובתגובה פנו ראשי האיחוד האירופי לבית המשפט לצדק בדרישה לחייב אותן לקבל את כמות המהגרים שהוקצבה להן.

לאחר שנכשלו כל ניסיונות הגישור בין הצדדים, הודיעו ביום חמישי ראשי הנציבות האירופית כי החליטו להגיש תביעה לבית המשפט האירופי לצדק בדרישה לחייב את כל המדינות "הסרבניות" לקבל את המהגרים לשטחן.

בית המשפט האירופי אף עשוי להטיל קנסות כבדים על שלוש המדינות שסירבו לקבל את המהגרים לשטחן, וחלק מראשי האיחוד התבטאו לאחרונה כי הסנקציות עלולות להגיע עד גירוש של אותן מדינות מהאיחוד האירופי. עם זאת, לטענת משפטנים אירופיים, מדובר בהליך שעלול לקחת מספר שנים.