לא מתרגש, תגובות מדודות וצפויות

"יש רגעים גדולים בתולדות הציונות: הצהרת בלפור, הקמת המדינה, שחרור ירושלים, ואתמול - הצהרת טראמפ", אמר נתניהו.

ניצן קידר , י"ט בכסלו תשע"ח

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
Photo by Olivier Fitoussi/POOL

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (חמישי) להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

"יש רגעים גדולים בתולדות הציונות: הצהרת בלפור, הקמת המדינה, שחרור ירושלים, ואתמול - הצהרת טראמפ", אמר נתניהו. "אמרתי לו: 'ידידי הנשיא, אתה עומד לעשות היסטוריה'. ואתמול - הוא עשה היסטוריה", הוסיף ראש הממשלה.

נציין כי בעשרת הימים האחרונים ניהל נתניהו עוד שתי שיחות נוספות עם נשיא ארצות הברית מעבר לזו שפורסמה אתמול. נתניהו הדגיש באוזני הנשיא את החשיבות ההיסטורית של הכרה בירושלים והבהיר לטראמפ כי בכוונת ישראל לשמור על הסטטוס קוו בבירה.

גורם מדיני מציין כי התגובות בעולם להכרזה האמריקנית צפויות ומדודות, "הבעיה של ישראל ממוקדת במדינות מערב אירופה ואפשר לראות זאת גם לפי התגובות להודעתו של הנשיא טראמפ", אמר הגורם.

"ישראל איננה מתרגשת מהאמירות האלה ופועלת מדינית במספר זירות בינלאומיות תוך ניצול הקשרים החדשים בארצות אמריקה הלטינית, אסיה ואפריקה כדי לקדם את סדר היום שלה", אמר.

נציין כי ראש הממשלה נוסע בשבוע הבא לאיחוד האירופי לביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי אחרי 22 שנים. נתניהו ביטל את מרבית סדר יומו לטובת פגישות לקביעת אסטרטגיה מסודרת של ישראל לאחר הכרזת הנשיא. בפגישות השתתפו אנשי משרד החוץ, דיפלומטים ובכירים ביטחוניים.