צו מעצר נגד נשיאת ארגנטינה לשעבר

בית המשפט הוציא צו מעצר נגד הנשיאה לשעבר כריסטינה קירשנר, בחשד כי טייחה את חקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס.

ניסן צור , י"ט בכסלו תשע"ח

בואנוס איירס - ארגנטינה
בואנוס איירס - ארגנטינה
צילום: רויטרס

בית המשפט בארגנטינה הוציא צו מעצר נגד נשיאת ארגנטינה לשעבר כריסטינה קירשנר.

כלי תקשורת במדינה מדווחים כי הצו הוצא בחשד כי קירשנר חתמה על הסכם עם טהרן במסגרתו יוכלו חשודים בתכנון הפיגוע שאירע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בשנת 1994 להיחקר על ידי התביעה הארגנטינאית כאשר הם באיראן, ולא יידרשו להגיע אל בית המשפט בארגנטינה.

התביעה בבואנוס איירס טוענת כי בתמורה לחסינות מפני העמדה לדין בארגנטינה, התחייבו האיראנים לאפשר לארגנטינה רכישה של נפט במחיר מוזל. יחד עם הנשיאה לשעבר, הוצא צו המורה להציב את שר החוץ לשעבר, הקטור טימרמן, במעצר בית לאחר שגם הוא חשוד במעורבות בקנוניה שנועדה לטייח את חקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית.

גם נגד בכירים נוספים בשלטון הארגנטינאי הוצאו צווי מעצר, כאשר נגד ראש אגף המודיעין הפדרלי לשעבר, אוסקר פארילי, הוצא צו איסור יציאה מארגנטינה. כעת יידרש אישור של הפרלמנט בבואנוס איירס על מנת להסיר את חסינותה של קירשנר, 64, המשרתת כיום כחברת פרלמנט, על מנת שהתביעה תוכל להורות על מעצרה.

כזכור, בחודש יולי 1994, מחבל לבנוני פיצץ מכונית תופת ובה 400 ק"ג של חומר נפץ בחזית בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס כתוצאה מהפיצוץ נרצחו 85 בני אדם. בעבר הכחישה קירשנר שמועות רבות על מעורבותה בנסיון טיוח של החקירה בתמורה לטובות הנאה.