ח"כ יונה במד"א: "חדשנות ויעילות"

ח"כ פרופ' יוסי יונה ביקר במטה מד"א: "ארגון כמו מד״א צריך להתנוסס על נס בחברה שלנו כדוגמא ומופת לפעילות הומניטרית״.

רעות הדר , י"ט בכסלו תשע"ח

ח''כ יונה במד"א
ח''כ יונה במד"א
צילום: דוברות מד"א

חבר הכנסת פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני), ביקר היום (ה') במוקד הלאומי המשולב של מד"א בקרית אונו.

במהלך ביקורו קיבל סקירה נרחבת מפי מנכ"ל מד"א אלי בין על מגוון פעילות הארגון ועל מבנה בנק הדם החדש והממוגן שעתיד להיבנות ברמלה.

כמו כן קיבל סקירה על מערך המתנדבים הארצי של מד"א, הכולל אלפי אזרחים הערוכים להציל חיים במקרה הצורך.

במהלך הסיור נחשף חבר הכנסת לפעילות המבצעית של הארגון, הכוללת למעלה מ-1,000 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ, כ-500 אופנועים, אופניים חשמליים, שני מסוקים, למעלה מ-16,000 מתנדבים, מהם כ-6,000 מתנדבי נוער וכ-21,000 'נאמני חיים'.

בנוסף, סייר ח"כ יונה במוקד הלאומי המשולב של מד"א וקיבל הסבר על מד"א בחזית הטכנולוגיה ובהם מוקד החירום 101. במהלך הסיור התרשם רבות מכמות הפניות בהן מטפלים אנשי מד"א 24 שעות ביממה: בכל 15 שניות מתקבל שיחת חירום במד"א כאשר כל שיחה נענית בתוך פחות מ-4 שניות, בכל 38 שניות מוזנק אמבולנס, ובסך הכול למעלה מ-2 מיליון שיחות חירום בשנה.

חבר הכנסת יונה התעניין בחוק מד"א, בהגדרתה של מגן דוד אדום בחוק כאגודה סטטוטורית, שתפקידה בחוק לתת שירותי עזרה ראשונה, פינוי לבתי חולים ושירותי הדם בשגרה ובחירום. כמו כן נחשף לנושא הסדרת התשלום לשירותי מד"א לאוכלוסייה המבוגרת, ולהצעות החוק המונחות על שולחן הכנסת, אשר תוציא את המטופלים ממעגל התשלומים עבור שירותי מד"א ותסדיר את התשלום באופן ישיר ע"י קופ"ח.

בנוסף, התרשם ח"כ יונה מאפליקציית מד"א שלי, המאפשרת ליצור קשר ישיר עם החובשים והפרמדיקים במוקד החירום של מד"א ומאפשר לזהות את מיקומו של המתקשר ולשלוח אליו מענה רפואי.

האפליקציה אף מאפשרת לכל משתמש להזין מראש מידע רפואי חיוני כמו מחלות כרוניות, אלרגיות, רגישות לתרופות, סיכום מחלה אחרון ועוד, אשר מועבר באמצעות האפליקציה לצוות האמבולנס - עוד בטרם הגעתו לזירה.

ח"כ יונה סיפר לאחר הביקור, ״השתאתי לנוכח המסירות, החדשנות, והיעילות של מגן דוד אדום בישראל. זהו ארגון שכל תכליתו 'הצלת חיי אדם'. השתוממתי עוד יותר להיווכח שכל פעילותם מושתת על פילנתרופיה בקרב יהודי התפוצות.

''ארגון בסיסי בחברה השואפת לצדק, זכאי שתהיה לו תמיכה ממוסדת בבסיס התקציב השנתי. הארגון מבוסס על תושייתם ונכונותם של עשרות אלפי מתנדבים ושגרירים אידיאולוגיים של רצון טוב וצריך להתנוסס על נס בחברה שלנו כדוגמא ומופת לפעילות הומניטרית'', הוסיף.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר "אני מבקש להודות בשם הארגון כולו לח"כ יונה, על הזמן שהקדיש כדי ללמוד, להתרשם ולהכיר את הארגון ואת הצרכים שלו. מד"א הוא הארגון החברתי ביותר בישראל - כולו מגויס להצלת חיים באשר הם, בגבולות המדינה ומחוצה לה, 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה.

''למעשה אין בעולם, וגם במדינת ישראל, ארגון אחר שהמדינה והאזרחים מצפים ממנו לעמוד בכ"כ הרבה אתגרים ומשימות של מתן עזרה וסיוע – אך מצד שני והמדינה לא מתקצבת אותו, הגיע הזמן שזה יתוקן", הדגיש בין.