מהומה בספרד: אוהדים ישראלים הושפלו

בידוק משפיל, תור ארוך בו עומדים בקור מקפיא מעל ל-50 דקות, כוחות שיטור על סוסים וללא עזרה מקבוצתם. אוהדי מכבי ת"א מושפלים בספרד

נרי וייס , י"ט בכסלו תשע"ח

אוהד בבידוק משפיל בספרד
אוהד בבידוק משפיל בספרד
צילום: אביתר וייס

בשעה שקבוצתם האהודה מנסה להימנע משיא היסטורי נוראי שיהפוך אותה לקבוצה הראשונה בתולדות מפעל הליגה האירופית, המפעל השני בחשיבותו בכדורגל האירופי, שלא מצליחה לכבוש שער זכות אחד בשלב הבתים, אוהדי מכבי ת"א מושפלים עד עפר בספרד.

למעלה מ-1,300 אוהדים ישראלים עשו את דרכם עד לאצטדיונה של קבוצת וויאריאל הספרדית, אצטדיון ה'לה-סרמיקה', בכדי לדחוף ולעודד את קבוצתם התל אביבית במשחקה האחרון במפעל האירופי, אך ליחס כזה הם לא ציפו.

אמנם המשטרה המקומית הודיעה עוד טרם המשחק בין השניים, כי בשל הפגנות פרו-פלסטיניות שיתקיימו בסמוך לאצטדיון ובתוכו, יתוגברו כוחות השיטור ואף יתקיימו בידוקים דקדקניים בכניסה לתחומי האצטדיון, אך גם אוהדי המכבים מת"א שרגילים לבדיקות קפדניות לא ציפו לחוויה כמו שחוו הערב (חמישי), בספרד.

אוהדים ישראלים שנמצאים במגרש שבספרד סיפרו לערוץ 7 כי הם חווים השפלה גדולה, "כמו בשואה".

"70 שנים עברו ועדיין שוטרים אנטישמיים עומדים מעל אוהדים יהודים על גבי סוסים", סיפר האוהד שהוסיף, "עמדנו מעל 50 דקות בבידוק משפיל, עומדים בתור צמודים אל הקיר ממש כמו בשואה". לדברי האוהד, "על אף שבמכבי הבטיחו כי נציג מטעמם יפקח על כניסת האוהדים הישראלים, אף אחד לא טרח להגיע ולחזות במחזה המשפיל מקרוב. לדבר כזה לא ציפינו כשהרחקנו עד לספרד כדי לתמוך בקבוצה שלנו ולעודד אותה במשחקה האחרון בשלב הבתים של הליגה האירופית".

לדברי אותו האוהד, גם מיקומם של האוהדים הישראליים, הרחק מכר הדשא, ביציע הממוקם למעלה ומתוחם ברשת כמעין "כלוב", ובמיקום שקשה לראות ממנו את הנעשה במגרש מקשה על העידוד שלהם, על אף שהאוהדים הרבים עושים ככל האפשר בכדי לדחוף את קבוצתם, למרות שנכנסו רק כחצי שעה לאחר פתיחת המשחק.

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה בה אוהדים ישראליים נתקלים ביד קשה ממשטרת ספרד, כשבעונה שעברה, במהלך משחקה של הפועל ירושלים מול ולנסיה הספרדית הוכו אוהדים ישראלים באלות ואף הוצאו בכוח מאולם הכדורסל, על ידי כוחות השיטור הרבים.

מעולם האנטישמיות בספרד כלפי יהודים לא נראתה בבירור כל כך.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il