הילדים מספרים: איימו לרצוח אותנו

ילדי בר המצווה סיפרו על ניסיון הלינץ': הם ריססו עלינו גז פלפל וזרקו אבנים. ראש מועצת שומרון יוסי דגן: אף אחד לא יפחיד אותנו.

יוני קמפינסקי , כ"א בכסלו תשע"ח

יושבים במערה שבה הסתתרו הילדים
יושבים במערה שבה הסתתרו הילדים
צילום: חדי תקשורתטוען....

הילדים שהשתתפו ביום שישי בטיול בר המצווה של אביצור ליבמן, סמוך למגדלים בשומרון, סיפרו על ניסיון הלינץ' שאירע שבוע קודם לכן וקטע את טיול בר המצווה.

הטיול ביום שישי האחרון נערך ביוזמת המועצה האזורית שומרון שביקשה ליצור חוויה מתקנת לילדים שהותקפו על ידי ערבים. אל הטיול הגיעו מאות יהודים שעברו בין היתר סמוך לכפר קוצרא ממנו יצאו התוקפים הערבים שבוע קודם לכן.

הילדים נכנסו למערה ושם סיפרו לשאר הנוכחים על התקיפה שחוו. ''הערבים אמרו לנו בערבית 'אם הייתם בני 18 היינו רוצחים אתכם'. היה מלא בלאגן ואז הם ריססו עלינו גז פלפל, וזרקו אבנים עד שהגיע המח''ט''.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר לערוץ 7 ''אני מאוד מתרגש לראות את ההמונים צועדים כאן בשמחה גדולה ואומרים 'עם ישראל חי'. נטייל כאן בכל מקום ללא מורא.

''אנחנו מצפים מצה''ל ומהמשטרה לתת את התשובה הביטחונית ואת ההרתעה הנדרשת, לעצור את המחבלים ואת שולחיהם, ואנו מצפים מעצמנו לשאת בגאון את הגאווה של עם ישראל''. דגן הדגיש ''אנחנו נטייל על הרגבים האלה ונצעד בהם בגאון, אף אחד לא יפחיד אותנו''.

ראש מועצת שומרון העניק לילד בר המצווה, אביצור ליבמן, שי לרגל חגיגת בר המצווה שלו. "באנו לכאן היום כדי לחזק את אביצור וחבריו. אנחנו רואים חשיבות ביכולת שלנו לטייל בכל מקום בארץ שלנו. המסר הזה הוא חשוב", הדגיש דגן.טוען....

סגנית שר החוץ ח''כ ציפי חוטובלי (הליכוד) שהצטרפה גם היא למטיילים, אמרה "זכותם של ילדים וילדות לטייל ללא פחד בכל חלקי ארץ ישראל. הטיול הזה הוא חוויה מתקנת לטיול בר המצווה שנקטע במתקפה אלימה. אני מגיעה לחזק את ילדי השומרון, ולהעביר מסר חד וברור - לא יפחידו אותנו, אנחנו ממשיכים".

עו''ד איתמר בן גביר אמר בטיול ביום שישי, ''צריך להגיד כל הכבוד לראש המועצה שעמד מול הלחצים שהפעילו עליו לביטול הטיול. אנחנו לא צריכים אישור ללכת בארצנו''.

יו''ר מועצת יש''ע חננאל דורני סיפר לערוץ 7 ''זו תחושה חזקה וטובה שעם ישראל יכול וצריך ללכת בכל מקום בארץ ישראל. זה המסר החשוב שיוצא מכאן היום. כל ההתיישבות שלנו כאן, בנגב, בעוטף עזה ובצפון הארץ היא בזכות כוחות הביטחון וזו לא פרובוקציה אלא העברת מסר ברור על זכותנו על הארץ ועל חובתנו לטייל בכל מקום בארץ''.

אביצור, נער בר המצווה, הודה כי "לא נעים לי להיות כאן'' אך הדגיש ''זה גם נותן לי כוח להרים את הראש. מסיבת בר המצווה שלי לא הייתה חוויה פשוטה. אני שמח שכל כך הרבה אנשים באו כדי לחזק אותנו ולאפשר לי לחגוג שוב. אני רוצה להגיד לכל עם ישראל תודה על החיבוק הגדול והחם שאנחנו מקבלים מאז שזה קרה. נצא מכאן חזקים".

רחלי ליבמן, אמו של אביצור, סיפרה "מרגש וקשה מאוד לחזור לכאן, לחשוב על הדברים הקשים שהבן שלי ושאר הילדים עברו זה מצמרר. מצד שני בחרנו לחזור למרות הקושי כדי להבהיר שאנחנו לא נשברים בקלות. זכותנו לטייל בחופשיות בכל רחבי הארץ ועל הזכות הזו עמדנו היום".טוען....

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי-האיחוד הלאומי) אמר ״אני שמח לטייל בשומרון יחד הילדים שניצלו מהלינץ' והיו ממש גיבורים. ביקרתי את הילדים בתחילת השבוע ואמרתי להם שמגיע להם תעודת הוקרה על התנהגותם ועל התמודדותם במהלך טיול הבר מצווה לפני כשבוע".

עוד אמר שר החקלאות, "צריך לטייל בכל מקום בארצנו עם תנאי אבטחה מתאימים ואנחנו ממשיכים ונמשיך לטייל בארץ ישראל וטיול זה הוא הוכחה שלא נחשוש לטייל בכל מקום בארצנו".טוען....