נבלם חוק אנטי-גברי ואנטי-משפחתי

השרה שקד לא תעלה לאישור הממשלה הצעת חוק שנועדה לתת לנשים מתגרשות סיוע משפטי חינם.

גיל רונן , כ"ה בכסלו תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, נמנעה ביום ראשון מלהביא לאישור הממשלה הצעת חוק שנועדה לתת לנשים מתגרשות סיוע משפטי חינם.

ההצעה הוגשה ע"י חה"כ מירב בן ארי ורחל עזריה מ"כולנו", ועאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת. היא נועדה לעקוף החלטה של משרד המשפטים מ-2015, לפיה סיוע משפטי להורה בהליך גירושין יינתן בהתאם למצבו הכלכלי של ההורה, ולא בהתאם למצבו של הקטין שבשמו הוגשו התביעות.

לפני אותה החלטה, היה נהוג לתת את הסיוע המשפטי לקטין, כביכול, כאשר האמא היא בדרך כלל זו שמגישה בשמו תביעות מזונות ומשמורת. בפועל, אפוא, הסיוע היה ניתן רק לאמהות. זאת, גם כאשר האמא היתה מצויה במצב כלכלי טוב והאבא מצוי במצב כלכלי רע.

מצב זה השתנה כאמור ב-2015 ואף הוכר בפסק דין בג"צ 8176/13. מלבד כמה מצבים חריגים, משרד המשפטים לא מסתכל על מצבו של הקטין בהחלטה אם לתת סיוע, אלא על מצבו של ההורה המבקש את הסיוע.

הצעת החוק הנוכחית מבקשת לקבוע מחדש כי מי שמגיש בקשות למזונות ילדים ומשמורת בשם הקטין – בדרך כלל האמא – יהיה זכאי לסיוע משפטי, בהתאם לקריטריונים מסוימים (הכנסה בסך שאינו עולה על 80% מהשכר הממוצע במשק, ועוד).

"העדפה פסולה של הורה אחד"

ההצעה נתקלה בהתנגדות של מכון "תורת המדינה" בישיבת בית אורות. בחוות הדעת של התוכנית נכתב כי "הסיוע המשפטי שניתן לזכאים על פי הצעת החוק המוצעת כולל לא רק סיוע במצב בו הקטין אינו מקבל את מזונותיו אלא גם סיוע משפטי בנושא משמורת וזמני הורות. לטעמנו אין הצדקה למתן סיוע משפטי בנושאי משמורת וזמני הורות בתנאים כלכליים משופרים משום שסיוע משפטי בנושאים אלו אינו בהכרח לטובתו של הקטין. יש לזכור ששני ההורים גם יחד הנם ההורים של ילדיהם ומתן סיוע משפטי לאחד ההורים גם כאשר ידו משגת, הנו העדפה פסולה של הורה אחד על פני משנהו העלולה לפגוע בקשר של הקטין עם ההורה השני".

חוות הדעת, שנכתבה ע"י הרב אריה וולהנדלר, עו"ס וחוקר במכון תורת המדינה, מציינת עוד כי על פי הצעת החוק, הסיוע המשפטי יינתן גם בכל מקרה בו ניתנה החלטה שיפוטית בנוגע לאלימות במשפחה, או שנפתח תיק ברווחה על רקע של אלימות במשפחה.

"אנו מקבלים את הצעת החוק כאשר ניתנה החלטה שיפוטית בנוגע לקיומה של אלימות במשפחה", נכתב בחוות הדעת. "במצב זה לטעמנו ראוי ההורה הנפגע לסיוע משפטי בכל ענייני הקטין. עם זאת, לדעתנו, מתן סיוע משפטי בתנאי של אישור ממחלקת הרווחה אינו מספיק משום שאישור כזה ניתן גם לאחר תלונה במשטרה על אלימות בלבד. תיקון חקיקה זה עלול להוביל למקרים בהם הורה יתלונן תלונת שווא על ההורה השני על מנת לקבל סיוע משפטי".

המכון מצא פגם נוסף בכך שעל פי ההצעה, בכל תביעה למזונות קטינים, ההורה זכאי לסיוע משפטי ללא קשר למצבו הכלכלי, גם בנושאי משמורת וזמני שהות. "אנו מתנגדים לסעיף זה המכניס תחת כנפי הדאגה לזכויות הקטין גם את הקונפליקט בין ההורים".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.