חסידות ללא הפסקה בעיר הבירה

ביקרנו בחגיגת החסידות הגדולה שנערכה בירושלים, כדי לטעום מהאווירה הרוחנית הסוחפת. המסקינטייפ? "בזכותו כל העולם יודע על י"ט כסלו"

יוני קמפינסקי , כ"ב בכסלו תשע"ח

זילבר ופריד ב"צמאה"
זילבר ופריד ב"צמאה"
צילום: יחזקאל איטקיןטוען....

למעלה מ- 60,000 איש פקדו במהלך השבוע שעבר את יריד החסידות שהתקיים בין הימים ראשון עד חמישי בבנייני האומה שבירושלים.

זו השנה השביעית בה מתקיים האירוע, לרגל חג הגאולה י"ט כסלו - יום גאולתו של מייסד חסידות חב"ד בעל התניא ממאסרו לפני 219 שנה.

במופעי צמאה השתתפו מעל 25,000 נשים, תלמידות אולפנה, תלמידות מקיפים דתיים, בנות מדרשה ונשים מכל רחבי הארץ. וכן מעל 30,000 גברים. תלמידי ישיבות תיכוניות, תלמידי מקיפים דתיים וכן גברים מכל הארץ.

מארגני האירוע מספרים כי באולם יריד ספרי החסידות, שמכיל 2,800 מ"ר של ספרי חסידות נמכרו מעל חצי מליון ספרים.

רזאל ופריד
צילום: יחזקאל איטקין

השנה השתתפו באירוע האמנים אריאל זילבר, אברהם פריד, ישי ריבו, יונתן רזאל, אודי דוידי, עמיר בניון, נתן גושן, עקיבא תורג'מן, אהרון רזאל ונאור כרמי ולהקתו.

"קיבלנו פה בהתרגשות רבבות אנשים מכל הסגנונות", מספר הרב משה שילת מארגן האירוע, "הגילאים וההשפקות וכולם צמאים לה' ולאור החסידות. המשתתפים מילאו את עגלותיהם בספרי חסידות, מילאו נפשם וליבם בניגוני החסידות ואמרותיה, ישבו שעות ארוכות בהתוועדויות ונהנו משיעורים ייחודיים. כמידי שנה הכנסנו חידושים ותכניות מגוונות וכן הפתעות שטרם היו עד היום, על מנת לאפשר לכלל באי היריד להנות מהחוויה החסידית במיטבה. הכמויות כאן הם תופעה שאין לה שום הסבר בדרך הטבע, זה משהו שהוא לגמרי בידי שמים, שמראה את הכוח של האדמו"ר הזקן, בעל התניא, והרבי מלובביץ'".

רוקדים בקהל וגם על הבמה
צילום: יחזקאל איטקין

ביום האחרון של יריד החסידות התקיים אירוע למעל 6,000 תלמידי ישיבות תיכוניות מכל הארץ. הרב יהושע שפירא שנאם באירוע אמר: "הניגונים הם המפתח לנשמה. שימו לב אל הנשמה שלכם. הנשמה שלנו צמאה ומשתוקקת. אני מברך אתכם שמתוך הכינוס הזה הנשמה שלכם תאיר, הצמאון יזעק ולא ישקוט. "צמאה לך נפשי, כמה לך בשרי"

"התאריך הזה עבורנו בישיבה הוא תאריך מיוחד", סיפר הרב שמואל שטיינר, ר"מ ורכז חברתי בישיבת כפר הרא"ה, "העובדה שהרב נריה זצ"ל נפטר דווקא בי"ט כסלו, היא לא סתם. לרב נריה היה חיבור מיוחד לעולם החסידות. בישיבה היתה תמיד שירה והניגון היה חלק בלתי נפרד מההווי. על פי המסורת את הילולת משה רבינו במירון בתאריך ז' באדר כנראה ייסד הוא עצמו. החיבור שלנו כישיבה ליום הזה, לתורה פנימית המסתמכת על תורת הסוד, הוא טבעי".

אירוע אחר נערך ביום שלישי לתלמידי ותלמידות בתי ספר מקיפים דתיים. "אתם כולכם שליחים", אמר לתלמידים הרב שמואל אליהו, "לכל אחד ואחת מכם יש כוח מיוחד שהוא רק שלו והוא שליח בתחום הייחודי לו".

נאור כרמי מקפיץ את הקהל
צילום: יחזקאל איטקין