פריז: נפתחה תערוכת ציידי הנאצים

בין פושעי הנאצים שנלכדו ביוזמתם ידועים: קורט לישקה, אלויס ברונר, ארנסט אלרס, קורט אשה ואחרים.

מיכל לוי , כ"ג בכסלו תשע"ח

פריז
פריז
צילום: מנדי הכטמן. פלאש 90

תערוכה מיוחדת המביאה את סיפורה של משפחת קלרספלד שבניה היו 'ציידי נאצים' נפתחה בסוף השבוע האחרון בפריז.

בני המשפחה הצליחו לגלות בעזרת תיעוד מפורט פושעי מלחמה רבים שביצעו הנאצים ולעלות על עקבותיהם של אלו שהצליחו להתחמק מעונש עם תום מלחמת העולם השניה.

בין פושעי הנאצים שנלכדו ביוזמתם ידועים: קורט לישקה, אלויס ברונר, ארנסט אלרס, קורט אשה ואחרים.

אחד ממבצעי הלכידה המפורסמים שנזקף לזכותם היה לכידתו של קלאוס ברבי, מפקד האס.אס בעיר ליון הצרפתית, ומי שלקח חלק בהוצאתם להורג של אלפי יהודים וזכה בעקבות כך לכינוי 'הקצב מליון'.

בשנת תשל"א ניסו בני הזוג קלרספלד לחטוף בכוח את הפושע הנאצי קורט לישקה, שהיה אחראי לגירושם של כ־ 76,000 איש מצרפת בתקופת השואה, כדי להביאו מגרמניה לצרפת ולהסגירו למערכת המשפט הצרפתית.

משפחת קלרספלד פרסמו ספר שהכיל את שמותיהם של 80,000 יהודיים־צרפתיים שנרצחו על ידי הנאצים. הם הצליחו להשיג את תמונותיהם של 11,400 ילדים יהודים שנרצחו, במטרה לתת להם זהות ופנים.

חברת הרכבות הצרפתית בירכה על המיזם והציגה תערוכה נודדת בשם 'ילדים יהודיים שגורשו מצרפת' במשך שלוש שנים ב־18 תחנות רכבת.

חברת הרכבות הגרמנית דויטשה באן, יורשתה החוקית של הרייכסבאן מתקופת הרייך השלישי – שעל מסילות הברזל שלה הובלו הילדים אל המחנות – דחתה את התערוכה בנימוקי 'בטחון' והפנתה אותה למוזיאון התחבורה בנירנברג.

יושב ראש דויטשה באן טען שהנושא "רציני מדי מכדי להגות בו תוך לעיסת לחמניה על הרציף". שר התחבורה הגרמני וופלגנג טיפנזה, מאידך, התבטא לטובת עמדתם של בני הזוג קלרספלד.

בטקס הפתיחה של התערוכה השתתפו בני הזוג קלרספלד שהביעו התרגשות רבה כשראו כי פעילותם הנחרצת למען זכרון השואה תועדה ונושאת פרי.