בנט: נפתח שורות ונתמודד על ההנהגה

השר בנט על הצעדים הנדרשים טרם התמודדותו על ראשות הממשלה בעידן שאחרי נתניהו ועל הממשלה הנוכחית: טובה ואין סיבה לקצר את ימיה.

שמעון כהן , כ"ג בכסלו תשע"ח

מכוון גבוה. השר בנט
מכוון גבוה. השר בנט
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט מצהיר על כוונותיו להתמודד בעתיד הנראה לעין על כהונת ראש הממשלה. ביומן ערוץ 7 ביקשנו ממנו להבהיר כיצד ניתן לעשות זאת ממפלגה שעדיין אינה מוגדרת כמפלגת שלטון ולהתייחס למספר סוגיות נוספות על סדר יומנו.

"ראשית, אני מאוד מאמין בממשלה הנוכחית. גם אם לא כל תאוותנו בידינו, זו ממשלה לאומית טובה שמחזקת ומקדמת את מדינת ישראל ולא יהיה נכון לפעול להפילה או לקצר את ימיה. אני מתכוון להתמודד על הנהגת המדינה בעידן שאחרי נתניהו".
אם אנחנו מתיימרים להנהיג את המדינה אנחנו צריכים לדעת לקבל גם אנשים לא דתיים וגם חרדיים ששותפים למערכת הערכית שלנו ולפתוח את האוהל ולא להיות מגזריים

"זה דורש מאיתנו, הציונות הדתית, לפתוח שורות. אם אנחנו מתיימרים להנהיג את המדינה אנחנו צריכים לדעת לקבל גם אנשים לא דתיים וגם חרדיים ששותפים למערכת הערכית שלנו ולפתוח את האוהל ולא להיות מגזריים. זה המבחן שלנו. אם נשכיל לעשות את זה השמיים הם הגבול".

לנוכח דבריו אלה נשאל בנט מה במציאות זו של פתיחת שורות יאפיין את מפלגתו לעומת הליכוד. "נהיה שונים ברמה היהודית והמדינית. ליבת היסוד שלנו היא המסורת היהודית ולא תורת ז'בוטינסקי, שאנחנו מאוד אוהבים אותה אבל אנחנו מבינים שזכותנו כאן היא מכוח העבר והיעוד שלנו ולא רק מכוח הצהרה חיצונית כזו או אחרת. יש לזה המון ביטויים, אנחנו מתנגדים למדינה פלשתינית בעוד הליכוד והעומד בראשו תומכים במוצהר בחזון בר אילן שזו הקמת מדינה פלשתינית".

על טענתם של אנשי הליכוד שהכרזת בר אילן מייצגת אך ורק את נתניהו שבחר לשאת את ההצהרה מבלי להיוועץ במפלגתו, אומר השר בנט כי אינו מתכוון להתעמת כבר כעת עם הליכוד, אך "כל מי שעיניו בראשו יכול לראות את הממשלות של 2009 ו-2012, ממשלות שהכריזו על בר אילן, החזירו מחבלים, הקפיאו את ההתיישבות, איפשרו למונופול המשפטי להתחזק. באנו ואמרנו שבאנו למשול, ומאז 2013 וביתר שאת ב-2015 כל מערכות המדינה פועלות באופן הפוך ממה שהיה עד אז, ליתר משילות, יותר ציונות, יותר מסורת יהודית, הפסקנו לשחרר מחבלים והובלתי להחזרת משוחררי שליט לכלא, הפסקנו מסירת שטח והפסקנו הקפאות.

יש קו פרשת מים בפוליטיקה עם כניסתנו לזירה. אם נשכיל להיפתח, לא להיות מגזריים, להסתכל בצורה ממלכתית, נמשיך לא להתנצל, נקדם את התפיסות הברורות שלנו ונוכל להנהיג את המדינה. נקדם את החלת החוק על מעלה אדומים ושאר הישובים ביהודה ושומרון. הרי יש ממשלת ליכוד כעת וזה לא קורה. אם יהיו לנו 20-25 או 30 מנדטים נוכל לא רק לבלום אלא גם לעבור להכרעה".

באשר למהלך הטכני שיביא באמתחתו גוש טכני גדול שיראה בו המועמד הראוי לראשות ממשלה, אומר בנט: "זו הדרך ולא האישיות. אני עושה את זה בשותפות עם איילת שקד ועם כל חבריי במפלגה. לא
אני גאה בעמדות ובערכים שלנו ובמה שעשינו עד עכשיו אבל זו רק ההתחלה
אכנס לכל המכניקה הפוליטית, אבל חשוב לצאת מהתפיסה הגלותית שבה שמעתי מישהו ששאל אותי אם אדם עם כיפה יכול להוביל. עובדה היא שעדיין שאלה כזו נשאלת, כלומר יש כאן נעילות. כל זה קורה בלי לוותר על הערכים. אני גאה בעמדות ובערכים שלנו ובמה שעשינו עד עכשיו אבל זו רק ההתחלה".

מול בנט צפויים להתמודד בימין על כהונת ראש הממשלה אישים כמו גדעון סער, ישראל כץ ואבי דיכטר. הדבר לא נראה פשוט וגם בנט מודה בכך. "החיים לא פשוטים. מבחינתי זו לא אובססיה אלא אופציה ורצון להגדיל את ההשפעה. אם הינו אומרים שלא הצלחנו להשפיע כשרים לא הייתי הולך על זה. הרצון להובלה נובע מכך שאני מסתכל ורואה כמה השפענו כשרים בממשלה וכמה זו רק ההתחלה, כמה ניתן לעשות עוד במערכות המדינה. דרושים שינויים בתחומי הביטחון. אנחנו עושים הרבה בתחומי החינוך והמשפטים ויש לנו מה לומר בתחומים נוספים כמו כלכלה ותחומים אחרים".

עוד נשאל בנט אם אינו חושש שמהלך כזה יגרום לקבוצה מתוך הסיעה שלו להחליט שהיא מתפלגת ואינה הולכת אתו למהלך פותח השורות שעליו הוא מדבר, משום שחשוב להם לקדם אג'נדות מגזריות ברורות. "כשאמרתי שמשהו חדש מתחיל ושאני מכניס אישה חילונית לבית היהודי ואני משנה את התפיסה מתפיסה מגזרית לתפיסה כללית היו אותם היגדים והיום כולם מבינים שזה היה מהלך דרמטי. קשה לזכור איך היה לפני חמש שנים, אבל אז רמסו ודרסו אותנו, ראה מה קרה בהתנתקות, הציונות הדתית עם כל האנרגיות מקסימות שלה לא ספרו אותה. עכשיו אנחנו על המפה, אבל במהלכים לא נכונים אנחנו עלולים לחזור להיות שוליים וחסרי רלוונטיות. לא הייתה לנו אז אמירה ביטחונית מדינית וכלכלית. היינו מאוד סקטוריאלים ודואגים לדתיים. אני מאמין בציונות הדתית כגוף שליחותי ותורם למדינה וצריך לחזק את הציונות הדתית אבל זה לא בא אחד על חשבון השני".

ומה באשר לשילוב חרדים? גם כאן בנט סבור שיש לפתוח את השורות: "כמעט אין יום שבו תופס אותי
הרעיון שיהיה בבית היהודי גם חרדי לצד חילוניים ודרוזים שמאמינים בדרכנו – חד משמעית. כל מי ששותף בדרך ובצורה כזו או אחרת מאמין בעם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל. אני עוד זוכר את הימים שבהם אמרו על אילת שקד שכל מי שלא יכולה להיות קומונרית בבני עקיבא אין מקומה במפד"ל.
חרדי שאומר שהדרך שלנו היא הדרך שהוא מאמין בה. יש לנו תמיכה מאוד גדולה". על כך נשאל אם זו העת לאחדות עם אלי ישי והוא משיב שכעת הוא אינו נכנס לרזולוציות אופרטיביות פוליטיות, אבל "הרעיון שיהיה בבית היהודי גם חרדי לצד חילוניים ודרוזים שמאמינים בדרכנו – חד משמעית. כל מי ששותף בדרך ובצורה כזו או אחרת מאמין בעם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל. אני עוד זוכר את הימים שבהם אמרו על אילת שקד שכל מי שלא יכולה להיות קומונרית בבני עקיבא אין מקומה במפד"ל. לא הקשבנו לקולות האלה והיום כולם מבינים שעשינו את הדבר הנכון".

לבד מהשיח על תכניותיו הפוליטיות התבקש השר בנט להתייחס לחשיפת מנהרת הטרור ברצועת עזה, כאשר השאלה היא מדוע חשוב לשמור על עמימות באשר ליכולותיה של הטכנולוגיה החדשה עליה מדובר בחשאיות רבה כל כך.

"זה מובן מאליו. אנחנו לא רוצים לחשוף את הטכניקות שלנו כדי שהאויב לא יוכל לעקוף אותנו. לא מדובר בקסם אחד. מדובר בפעולה גם מודיעינית, גם הנדסית מתקדמת וגם מבצעית. אפשר לומר שאנחנו בתחילת סוף עידן המנהרות אבל זה עוד ייקח זמן".

על כך מוסיף השר בנט ומתריע מלהיטות בהנהגת החמאס להפעיל את איום המנהרות דווקא כעת, כאשר הם רואים שהשקעה של עשר שנים ומיליוני דולרים בחפיר המנהרות יתכן והולכת לטמיון. "אני מתריע שדווקא בתקופה הזו הם יאמרו שישתמשו בכלי הזה לפני שיאבדו אותו, לכן אני מתריע שצריך להגביר את העירנות משימוש במנהרות".

עוד התבקש בנט להתייחס לקביעתו שלו ולפיה דברי השר ליברמן אודות הצורך להחרים את ואדי עארה בעקבות המהומות שם הם אמירה שאינה ציונית. "מה בעצם נאמר? בוא נמסור את ואדי עארה לפלשתינים כי יש מהומות ונקבל הכרה באריאל בתמורה. אנחנו לא צריכים הכרה באריאל כתמורה לשום דבר. אנחנו צריכים להחיל ריבונות על אריאל ועל מעלה אדומים כמו שעשינו במזרח ירושלים בלי לשלם תמורה. אז מה שנותר זה למסור שטחים בגלל מהומות? זו תפיסה לא ציונית. מחר יהיו מהומות בגליל ובנגב, אז נמסור גם אותם? כל מקום שקצת קשה נמסור אותו? צריך להחיל את החוק ולהשליט אותו ביד קשה על המתפרעים ויד מקרבת לערבים שרוצים להיות חלק ממדינת ישראל, וזה הרבה מאוד. בנוסף לא מקובל עלי להחרים קבוצת ערבים בגלל חלקם".

על התכנית המדינית הכוללת של אביגדור ליברמן להיפרדות שתכלול גם את ואדי עארה אומר בנט "תמיד יש קסמים שכאלה ואילוזיות שזה ייתן פתרון. הרי ליברמן מדבר על העברת ואדי עארה למדינה פלשתינית. אז אם נקים מדינה פלשתינית יהיה שקט? דקה אחר כך יהיו מהומות בכביש 6, חסימות, אבנים, בקת"בים, ויכריזו על הציר המרכזי של ישראל כשטח צבאי סגור ועמותות חרם ושמאל קיצוני ידברו על זכות שיבה לחיפה ולא לרמאללה. אנחנו מכירים את התהליך הזה. אסור לשחק לידי התפיסה הזו".