רבבות בהלווית הרב שטיינמן

המוני יהודים השתתפו בהלוויתו של מנהיג הציבור הליטאי-חרדי שהלך לעולמו בגיל 104. 98 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בשל הדוחק והצפיפות

יוני קמפינסקי , כ"ד בכסלו תשע"ח | עודכן: 14:13

הלווית הרב שטיינמן
הלווית הרב שטיינמן
צילום: יוני קמפינסקי

מאות אלפי בני אדם השתתפו בצהריים (שלישי) בהלוויית מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, שהלך לעולמו בגיל 104.

מסע ההלוויה יצא בשעה 12 מבית הרב ברחוב חזון איש 5 בבני ברק והסתיים בבית העלמין פוניבז', שם נטמן הרב שטיינמן לצד רעייתו. בהתאם לצוואתו של הרב, לא נאמרו הספדים במהלך ההלוויה.

כוחות מד"א העניקו טיפול רפואי לכ-98 משתתפי ההלוויה שנחבלו ושהתעלפו כתוצאה מהדוחק והצפיפות. שישה נפגעים פונו להמשך טיפול בבית החולים מעייני הישועה בעיר.

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים להלווית הענק, וחסמה קטעים מהכבישים המובילים לבני ברק: 1, 443, 471, 5 ו-20. לא תתאפשר כניסת כלי רכב פרטיים לאזור.

נוכח הצפיפות והדוחק בהלוויה, המארגנים ביקשו מהקהל לרדת מתחנות האוטובוס ולא לעמוד על גגות מחשש לקריסתם. "אתם מעכבים את מסע הלוויה", קראו להם.טוען....

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרב שטיינמן, ''קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על לכתו של ענק התורה וראש הישיבה, הרב אהרן לייב שטיינמן זצ"ל. עם פטירת הרב שטיינמן אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר.

''הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמיתית. הרב שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה.

''ערב חג החנוכה, בו אנו מציינים את הניצחון על גזרות היוונים שאסרו על חוקי התורה, עולם הישיבות פורח. ראש הישיבה יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים, וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו", אמר נתניהו.

הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ספד לרב שטיינמן ואמר כי ''הסתלקותו של שריד אחרון לדור דעה, מרן הגראי"ל שטיינמן היא אבידה גדולה, הצדיקים מגינים בעצם חיותם על הדור.

''בזכות הנהגתו הייחודית, נמנע לאורך השניים פילוג עם עולם התורה והציבור הספרדי והוא היה מהראשונים להוקיר ולהכיר את הנהגת עולם התורה הספרדי כשווה בין שווים, מה שגרם לפריחה ושגשוג עולם התורה הספרדי, הציבור הספרדי כולו חב לו הכרת הטוב רוחנית, על בני הישיבות ואברכי הכוללים וכ"ש בעלי בתים, לצאת ולהשתתף בהלוויה לכבודה של תורה", אמר הרב יוסף.

שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן אמר ''יחד עם כל בית ישראל אנו מבכים מרה את הסתלקותו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרן לייב שטיינמן זצ"ל, מגדולי ומאורי הדור וראשי עולם התורה.

"בהנהגתו המיוחדת היה מרן הגראי״ל זצ״ל לרועה נאמן לכלל היהדות החרדית, מתוך אחריות לעם ישראל, לעולם התורה ובני הישיבות הקדושות. העמיד תלמידים הרבה ביגיעת התורה, במסירות נפש ואהבת ישראל", הוסיף ליצמן.

חבר הכנסת משה גפני, ראש מפלגת "דגל התורה" הליטאית, אמר "יחד עם כל בית ישראל כואבים ודואבים אנו על פטירתו של מנהיג הדור והדרו שהתווה לנו את הדרך אשר נלך בה".

"אנו מבכים מרה את היתמות של הדור, ושלנו. 104 שנים של הלכה ותורה בהן הורה לנו את ההכרעות היומיומיות, יהודי דגול ומורם מעם שכל מהותו הייתה דבקות בבורא, צדיקות טהורה ודאגה לכלל הציבור. איבדנו הבוקר את מנהיג הדור שהיה לב רחום וחנון לכלל ולפרט. זו יתמות של כלל ישראל", ספד גפני.טוען....