קצינים בצה''ל מעורבים בפרשת שוחד

יחידת להב 433 חוקרת פרשה במסגרתה הוצאו במרמה למעלה ממאה מיליון שקלים ממשרד הביטחון וצה"ל על ידי חברות גילתק ויוריקומס.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ח

יחידת להב 433
יחידת להב 433
פלאש 90

הותר לפרסום כי יחידת להב 433 של המשטרה חוקרת פרשה במסגרתה הוצאו במרמה למעלה ממאה מיליון שקלים ממשרד הביטחון וצה"ל על ידי חברות גילתק ויוריקומס.

שתי החברות מבצעות עבודות תשתית לתקשורת בצה''ל ובמשרד הביטחון. הן העניקו את שירותיהן החל משנת 2012 ועד לשנת 2017 במסגרת מכרז בשווי של 250 מיליון שקלים.

מעל 20 חשודים נעצרו ונחקרו עד כה במהלך החקירה שהפכה גלויה בחודש אוקטובר האחרון. מבין החשודים נעצרו קצינים בצה"ל ומספר עובדים בחברות גילתק ויוריקומס בחשד למעורבות בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות מס.

כמו כן נבדקת מעורבותם של עובדי רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון ביחס לעבירות הנחקרות .

במהלך החקירה נחשף לכאורה שיתוף פעולה בין קציני צבא בכירים ומפקחים מטעם צה"ל, לבין עובדים בחברות גילתק ויוריקומס. החשודים הוציאו על פי החשד במרמה עשרות מיליוני שקלים מהצבא לאורך שנים, על ידי דרישות תשלום עבור עבודות שלא בוצעו או בוצעו בחלקן, והכל תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם.

עוד עלה על פי החשד, כי עובדים בחברות, סיפקו ליחידות צה"ל מוצרים שאינם כלולים במכרז, דיווחו על היקפי עבודה לא כפי שבוצע בפועל וניפחו חיובים על מנת להגדיל את רווחיהם. לאחר מכן הנפיקו חשבוניות, תוך שהם מסתירים ממשרד הביטחון את סוג והיקף העבודות שבוצעו או את סוג הפעילות וכמות המוצרים שנופקו בפועל.

בתוך כך עלה החשד כי עובדים בחברות גילתק ויוריקומס זייפו ועשו שימוש בחותמות מזויפות של קצינים ונגדים בצה"ל והנפיקו חשבוניות פיקטיביות לצורך קבלת מימון מהבנקים וכן שלחו למשרד הביטחון כתבי כמויות שזוייפו במטרה להקדים את קבלת התשלומים.

על פי החשד, בעלי התפקידים ביניהם קציני צבא וגורמי פיקוח נוספים, אשר מתוקף תפקידם נדרשו לפקח אחר המכרזים וקבלת השירות בבסיסים השונים, היו שותפים להוצאת סכומי העתק מכספי הצבא בניגוד לחוק ולקחו שוחד בעד קידום הפרויקטים.

במהלך החקירה בוצעה אכיפה כלכלית נרחבת במהלכה נתפס לחשודים רכוש רב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. מהמשטרה נמסר כי החקירה עודנה מתנהלת.