4 שנים אני מתאפק

איתן פונד שניסה לחלץ את הדר גולדין הי"ד מהמנהרה בעזה, השתתף בכינוס השדולה להשבת החללים. "יצאנו משדה הקרב והתבלבלנו''.

חזקי ברוך , כ"ד בכסלו תשע"ח | עודכן: 18:42

סגן איתן פונד
סגן איתן פונד
צילום: פלאש 90

איתן פונד, מפקדו של הדר גולדין הי"ד שניסה לחלצו מן המנהרה במהלך מבצע צוק איתן, הגיע היום (שלישי) לכינוס השדולה להשבת החיילים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד.

פונד אמר בזעם, ״כמעט ארבע שנים אני מתאפק כי אני מאמין בראש הממשלה, במדינה, בצבא, אבל נמאס לי. אני מתבייש לשבת פה שוב היום. זה כישלון של כולנו, ממני ועד לראש הממשלה.

''די לתירוצים - במבחן התוצאה נכשלנו", הוסיף פונד. ''זה מה שאני מצפה מכל נבחר ציבור לומר. צה״ל נתן לי את עיטור המופת, אבל יצאנו משדה הקרב והתבלבלנו. מצפים ממני להקריב את חיי, ובצדק, אבל לאן נעלמו הערכים הללו היום? די לסיפורי המעשיות, תגידו לנו מה עושים מחר בבוקר''.

בתחילת הכינוס, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן התנצל על כך שהוא צריך לעזוב את האולם. אביו של הדר גולדין, פרופ' שמחה גולדין, דרש ממנו להישאר ולהקשיב לביקורת על הממשלה.

יו״ר השדולה, ח״כ שולי מועלם (הבית היהודי) אמרה, ״אנו חייבים למשפחות שאול וגולדין תשובות - מה נעשה על מנת להשיב את הבנים הביתה. לאחרונה פורסמו נתונים שמראים כי פחות ממחצית מבני הנוער לא מתגייסים לצה״ל. הנתון הזה צריך להדאיג את כולנו וזה ברור שהדברים קשורים זה בזה''.

יו״ר השדולה, שר הביטחון לשעבר ח''כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר בכינוס כי ״בימים בהם יש רוחות חדשות במצרים, פיוס פנים פלסטיני, נשיא ארה״ב שהוא חבר אמיתי, עלינו למנף את שעת הכושר הזו כדי שממשלת הפיוס הפלסטיני לא תקבל הכרה בינלאומית ללא השבת החיילים״.

יגאל נמימי, אחיה של זהבה שאול, פנה לסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן ואמר לו ״הפיוס הפנים פלסטיני הוא הזדמנות שאנו חייבים לנצל. 11 מחבלים שוחררו כבר מבתי הסוהר - רק הדר ואורון עדיין שם. איך אתה יכול להסתכל לי בעיניים?״.

מנכ״ל מועצת המדינות הקדם צבאיות, דני זמיר, קרא להפגין: ״אנחנו צריכים לצאת לרחובות. זה לא מאבק של משפחות שאול וגולדין. אנחנו חייבים לגרום לממשלה לקבל הכרעות, ללא פופוליזם זול, כדי שתביא את הבנים הביתה״.

ראש אכ״א לשעבר, אלוף במיל' חגי טופולנסקי, אמר כי ״המחויבות שלנו כמדינה, כמפקדים, היא להשיב את החיילים באשר הם, חיים או מתים. הדבר הכי חשוב בצבא הוא שחייל ירגיש שהמפקד מחויב אליו במאה אחוז ושהוא מחויב למפקד''.

טופולנסקי הזהיר, ''הסיטואציה הנוכחית עלולה לפגוע לאורך זמן במחויבות המדינה והמפקדים כלפי חייליהם״.

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד, הטיח בח''כ אבי דיכטר מהליכוד ''תפסיק למכור לנו שהמחיר יעלה בגלל המחיר שלנו. בגלל ההתנהלות הזו יש ירידה במספר המתגייסים לשירות קרבי''.

גולדין אמר בכינוס השדולה כי ״חלפו כבר שלוש שנים וחצי אחרי אירוע החטיפה, אבל מממשלת ישראל אנחנו שומעים רק ספינים. חברי הכנסת, שתפקידם לבקר את הממשלה, לא נוקפים אצבע, חברי הקבינט לא מיישמים את החלטותיהם והשרים לא עומדים במילתם.

''החלטת שופט בג״צ, נועם סולברג, שניתנה הבוקר, קובעת שתשובת המדינה לבג״צ שהגשנו היא שקר וכזב. בדיוק כמו שהמדינה מנסה להוליך שולל את בית המשפט העליון, כך היא פועלת מול משפחות שאול וגולדין, ומול החיילים שעתידים להתגייס.

''כולנו פה זכאים לתשובה ברורה - האם ראש ממשלה וקבינט שמוציאים את חיילי צה״ל לקרב גם אחראים להשיבם הביתה. לנו זה ברור שכל החלטות הקבינט מינואר לא מיושמות''.

לדברי פרופ' גולדין, ''הממשלה הזו בראשות נתניהו נכנעת לטרור כל יום מחדש. היא משחררת מחבלים, מעבירה גופות של מחבלים לקבורה ומאפשרת למחבלים ומשפחותיהם ליהנות ממערכת הרפואה המתקדמת של מדינת ישראל תוך שהם עוקפים תורים של אזרחי ישראל. את כל המחוות הללו עושה הממשלה ללא שום התניה להשבת הבנים.

''אנחנו דורשים מראש הממשלה נתניהו ומשרי הקבינט המדיני-בטחוני להפסיק לשקר ולהתחיל ליישם ולקיים. זו הדרך היחידה לשנות את המשוואה מול חמאס״, הדגיש אביו של הדר הי"ד.

תא''ל במיל' הרב רפי פרץ, הרב הצבאי הראשי לשעבר וראש מכינת עצמונה, סיפר כי ''כטייס מסוקים הצלתי וחילצתי הרבה לוחמים, חלקם במבצעים מסובכים ומורכבים. הבעת הפנים ואמירת התודה של מי שהצלנו היא דבר בלתי נשכח משום שתמיד לוותה באמירה 'ידעתי שיגיעו לחלץ אותי'.

''במקרה הזה יש פה משימה שלא הושלמה. הם עדיין שם", הדגיש הרב פרץ, ''כשאני רואה מאות משאיות נכנסות מדי יום לעזה, כאשר המדינה יודעת למי הן מגיעות, איך אפשר לומר שעשינו הכל כדי להחזיר אותם?''.