"חיילי צה"ל - המכבים המודרניים"

ראש הממשלה השתתף הערב בהדלקת נרות במשרד החוץ, בועידת וידאו עם נציגויות בעולם. את נאומו חתם נתניהו בהצבת אתגר מפתיע.

ניצן קידר , כ"ד בכסלו תשע"ח

נתניהו בהדלקת נר ראשון של חנוכה במשרד החוץ
נתניהו בהדלקת נר ראשון של חנוכה במשרד החוץ
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו השתתפו ב- video conferns במשרד החוץ והדליקו נר ראשון של חנוכה יחד עם נציגויות משרד החוץ ברחבי העולם.

הנציגויות שהשתתפו בהדלקת הנרות הן מיאמי, ברזיל, שטוקהולם, אנקרה, מומבאי, פרטוריה, טביליסי וקייב.

ראש הממשלה אמר באירוע, "קודם כל חג שמח לכולכם, בראש ובראשונה לילדים וכמובן גם להורים השליחים המסורים שלנו ברחבי העולם. אנחנו מדליקים היום נר ראשון של חנוכה וזוכרים את גבורת המכבים, ואנחנו גם זוכרים ולא שוכחים לרגע את גבורת המכבים המודרנים, חיילי צה"ל שעומדים על משמרתם, לצערנו מעת לעת גם נופלים על משמרתם כולל החלל האחרון שלנו סמל רון קוקיא ז"ל שנפל לפני ימים אחדים; או גבורת המאבטח אשר אלמליח אשר כולנו מתפללים לשלומו; או חיילינו הנעדרים שאנו מחויבים להשיבם ארצה, הדר גולדין ואורון שאול וגם אזרחינו. נפגשתי עם משפחתו של אברה מנגיסטו והבטחתי להם שאנחנו נחזיר אותו ואת בנינו לארץ".

"אור גדול בוקע ממדינת ישראל, היא שונה, היא שונה מהמרחב, היא שונה מאויבים מאוד אכזריים, היא מפיצה אור של קדמה ושל אנושיות וחדשנות ותקווה. אני סומך עליכם, עובדי משרד החוץ, שגרירינו, נציגנו ועובדינו ברחבי העולם שתפיצו את האור הגדול הזה. אני מאוד מעריך את העבודה שלכם. בשנה האחרונה, עוד לא הייתי בכל המדינות, הייתי פעם בטביליסי אבל עוד לא הגענו בסבב השני. היינו בכל היבשות ואני מכיר ומוקיר את העבודה החשובה שאתם עושים. יש שינוי גדול מאוד במעמד הבינ"ל של מדינת ישראל - מדינות רבות מבינות שאנחנו מפיצים אור לגויים - במשלחות החילוץ שלנו, בבריאות, בחקלאות, במים, בכל התחומים החשובים, להבטיח חיים טובים ובטוחים למיליוני אנשים ברחבי העולם. לכן אני רוצה להודות לכם על המשך הפעילות שלכם ואני גם מצפה לראות את כולכם, אם לא בארץ, אז במדינותיכם, אם כי המדינה האמיתית שלכם היא ישראל, זו המדינה האמיתית של כולנו", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה ציין, "השנה אנחנו מדליקים נר חנוכה באירוע משמח מאוד משום שלפני ימים אחדים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נתן הצהרה היסטורית שאפשר לשים אותה ברצף מהצהרת בלפור להצהרת טרומן וכמובן הצהרת טראמפ. אלה דברים שייחרטו בהיסטוריה, הם מדגישים את הקשר שלנו לארצנו ולעירנו. אנחנו מצפים בהחלט בציפייה טובה לביקורו של סגן הנשיא מייקל פנס בשבוע הבא ואנחנו מבינים גם כפי שאמרתי באירופה - אין תחליף למנהיגות ארה"ב בעולם ובאזור ואין גם תחליף לתפקיד החיוני שארה"ב ממלאת בהובלת תהליך השלום. אבל מעל הכל אין תחליף לחיוניותה של ישראל, לרוח שמפעמת בנו, לרוח המכבים. אני רוצה לברך את כולכם ברוח הזאת ולאחל לכם חג חנוכה שמח! חג שמח!".

בסיום הציג נתניהו אתגר לחדשנות הישראלית, ברוח חגיגית והומוריסטית "יש דבר אחד שהחדשנות הישראלית עדיין לא השיגה, וזה יעד לאומי, אני רואה את זה כיעד אסטרטגי, להביא לסופגניה טובה וטעימה דלת קלוריות! Haven't the Jewish people suffered enough?".

בנציגות בטביליסי השתתף בהדלקת הנרות גם ראש ממשלת גאורגיה גיורגי קוויריקשווילי אשר בירך את ישראל בחג שמח. השגרירים בירכו בחג שמח והדליקו נר ראשון של חנוכה.