המחנה הציוני מציג: מדינה ללא שחיתות

"לממשלת נתניהו אכפת רק מחדר הממשלה שהם מפחדים שיורחקו ממנו - וחדר החקירות שהם מפחדים להיכנס אליו", אמרה ח"כ שפיר.

חזקי ברוך , כ"ה בכסלו תשע"ח

סיעת המחנה הציוני הציגה היום (ד') את תכניתה למיגור השחיתות בישראל.

התכנית, שהוצגה בכנסת על ידי יו"ר המחנה הציוני ומפלגת העבודה, אבי גבאי, יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, ח"כ לשעבר וניצב בדימוס משה מזרחי, וחברי הכנסת מיקי רוזנטל, שלי יחימוביץ', רויטל סויד וסתיו שפיר, נכתבה במהלך השבועות האחרונים על ידי חברי הכנסת של המחנה הציוני.

התכנית הנקראת 'מדינה ללא שחיתות' מבוססת על התפיסה לפיה שחיתות היא איום אסטרטגי על יציבות החברה והמשטר הדמוקרטי בישראל, שלטון החוק וחוקיות השלטון, וכי השחיתות אינה רק עוולה מוסרית מצד נבחרי ומשרתי ציבור, אלא פגיעה ישירה בחיים של כל אחת ואחד מאזרחי המדינה.

התכנית כוללת את עקרונות סיעת המחנה הציוני למנהל תקין ומיגור השחיתות, וכן כלי עבודה אופרטיביים למלחמה בשחיתות, ביניהם קובץ חקיקה שתקודם על ידי הסיעה במהלך הכנסת הנוכחית החל מהיום.

בין האמצעים המרכזיים למניעת השחיתות המפורטים בתכנית: חיזוק מחדש של שומרי הסף: מערכות אכיפת החוק, בית המשפט העליון, מוסד מבקר המדינה והשבת אמון הציבור בגופים אלה, חיזוק השירות הציבורי כגוף נקי מאינטרסים פוליטיים המשרת נאמנה את הציבור כולו ומניעת שחיתות שלטונית, יצירת הרתעה מפני ביצוע שחיתויות והטמעת ערכים של תרבות הדוגלת בשקיפות ואחריותיות.

ח"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות בכנסת, אמרה כי "לממשלת המאפיה של נתניהו אכפת רק משני חדרים במדינה: חדר הממשלה שהם מפחדים שיורחקו ממנו - וחדר החקירות שהם מפחדים להיכנס אליו. מסוכן מאוד שמי שמקבלים פה החלטות על ביטחוננו הם אנשים שהאינטרס היחידי שלהם הוא לברוח מהמשטרה - ולא לדאוג לאזרחי ישראל.

''רשימת הנחקרים, החשודים והנאשמים מאנשי הקואליציה ומקורביהם מוכיחה שמדובר בחבורת עסקנים שחושבת שכספי הציבור שייכים להם, איבדה את זכותה לקבל פה החלטות".

ח''כ שפיר הוסיפה "אנחנו ניאבק בכל הכוח על התוכנית שלנו למיגור השחיתות ולשינוי יסודי של השיטות שנתניהו ושותפיו הפכו לנורמה פוליטית. נבחרי ציבור צריכים לעבוד בשביל הציבור ולא למען עצמם ומקורביהם. זה עד כדי כך פשוט".

מהליכוד נמסר בתגובה: ״לפני שאבי גבאי מציג תכנית למיגור השחיתות בישראל כדאי שיפרסם תחילה תכנית למיגור השחיתות בתוך מפלגתו שלו: ממנהל הקמפיין של יו״ר האופוזיציה שמעון בטאט שעומד בפני כתב אישום, דרך שתיקתו של הרצוג בפרשת עמותות ברק ואולי גם יעניק הסברים על חמשת ימי מעצר הבית שבהם הוא עצמו נחקר בפרשת בזק.

''למי שחשב שההתחזות של גבאי השמאלני לאיש ימין היא הבדיחה הטובה ביותר שלו, הנה הוא מפתיע ומתחפש גם לאביר שלטון החוק״, נמסר.